Advertisement

Asya hisseleri materyal ve tüketici hisseleri öncülüğünde gerilerken, bölgesel gösterge endeks Nisan'dan bu yana ilk aylık düşüşe hazırlanıyor.

Aluminum Corp. of China Ltd., düşük fiyatlar nedeniyle yılın ilk yarısında zararının arttığını açıklaması sonrasında Hong Kong'ta yüzde 4.1 geriledi. CSPC Pharmaceutical Group Ltd., bir hissedarının yüzde 11'lik payını satacağını açıklaması sonrasında bölgesel gösterge endekste düşüşlere öncülük etti. Avustralya'nın varlık bakımından en büyük bankası National Australia Bank Ltd., sermaye sağlamak ve yerel işletmelerine daha çok odaklanmak için ABD birimini satma planı yaptığını açıklaması sonrasında yüzde 1 artış kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.2 gerileyerek Hong Kong saati ile 13:15'te 147.96 puan oldu ve bu ayki düşüşü yüzde 0.6'ya taşıdı. Endeks haftalık bazda ise yüzde 0.3 aşağıda. Standard & Poor's 500 Endeksi dün, Ukrayna'daki gerginliğin artması ve hayal kırıklığı yaratan perakende gelirlerinin ABD ekonomik büyümesinin yukarı yönlü revizesini gölgede bırakması üzerine 2,000 puanın aşağısına geriledi.

IG Ltd. piyasa stratejisti Stan Shamu, "Jeopolitik riskler tekrar kendini gösteriyor. Ukrayna-Rusya tansiyonu ile ilgili haberler aniden tekrar ortaya çıkarak yatırımcıların paniklemesine sebep oldu" dedi.

Japonya'da Topix endeksi yenin son üç haftada ilk haftalık kazanca hazırlanması ile yüzde 0.1 gerilerken, yen dolar karşısında 103.84'ten alıcı buluyor. Çekirdek tüketici fiyatları endeksi Temmuz'da bir yıl önceye göre yüzde 3.3 yükselerek, Haziran ile aynı hızda gerçekleşti ve analistlerin tahmin medyanını karşıladı.