Advertisement

(19:25'te güncellendi)

Avrupa hisseleri, Ukrayna ve Rusya'nın ateşkese yakın olduklarının belirtilmesi ve beklentilerin altındaki Euro Bölgesi hizmet PMI verisinin merkez bankasını teşviğe yönelteceği beklentileri ile, yükseldi.

Rusya riski taşıyan hisse senetleri ve Nokian Renkaat Oyj, Raiffeisen Bank International AG, Nokian Renkaat Oyj, Carlsberg A/S hisseleri ateşkes haberleri ile yükseldi. Danone, Emmanuel Faber'in CEO olarak atanması ile 4 haftanın yükseğine çıktı. Hermes International SCA hisseleri, LVMH Moet Hennessy Louis Vuitton SA şirketteki hisselerini kendi hissedarları arasında paylaştıracağını duyurmasının ardından, yüzde 3.4 geriledi.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.7 yükselerek günü 344.97 puandan kapattı. Gösterge endeks, Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi’nin düşük enflasyonla baş etmek için politika yapıcıların teşvikleri artırmaya hazır olduğu sinyali vermesi ile 8 Ağustos’taki 4 ayın en düşük seviyesinden yüzde 6.2 oranında yükseliş kaydetti.

AMB'nin teşvikleri, Stoxx 600'ün Eylül 2011'deki düşük seviyesinden bu yana yüzde 60'lık rallisine destek oldu. Draghi o yılın Kasım ayında göreve gelmesiyle faiz oranlarını düşük tutma sözüne bağlı kaldı ve Temmuz 2012'de euroyu kurtarmak için "ne olursa olsun" yapacağını söyledi. Bu yılın Haziran ayında AMB, mevduat faizini eksi yüzde 0.10'a çekerek negatif faiz oranı uygulayan ilk büyük merkez bankası oldu ve gösterge faiz oranını ise yüzde 0.15'e kadar düşürdü.

(19:25'te güncellendi)