Advertisement

(20:50'de güncellendi)

Gelişen piyasa hisseleri, Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başkanı Petro Poroşenko’nun Donbas bölgesinde kalıcı ateşkes anlaşmasına yaklaşması ile 3 yılın en yükseğine çıkarken, Rusya rublesi para birimlerindeki yükselişe öncülük ediyor.

Micex endeksi yüzde 3.5 artış kaydederken, Macaristan ve Polonya’da hisse senedi piyasaları en az yüzde 2.2 yükseliş sağladı. Rusya'nın doğal gaz tekeli OAO Gazprom Haziran sonlarından bu yana en yüksek çıkışı sağlarken, ruble 6 günük gerileyişi sonlandırdı. Hang Seng China Enterprises Endeksi, Çin hizmet PMI’ında artış görülmesinin ardından bu yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Ibovespa, Petroleo Brasiliero ile 3 günde 2. kez geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 1.2 yükselerek New York saati ile 13:19'da 1,099.92 puan oldu ve Ağustos 2011’den bu yana en yüksek seviyede. Ukrayna ile Rusya'nın ateşkes ile ilgili birçok konuda hemfikir oldukları belirtiliyor.

Capital Economics Ltd. gelişen piyasalar baş ekonomisti Neil Shearing, “Çift taraflı her ateşkes olumlu bir haberdir ve piyasa olumlu reaksiyon gösterir. Ateşkes anlaşması kesinlikle doğru yönde bir adım oldu” dedi.

(20:50'de güncellendi)