Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukraynalı mevkidaşı Poroşenko ile ateşkes konusunda atılması gereken adımlarda anlaşmasının ardından, Ukrayna için barış planının ana hatlarını ortaya koydu.

Putin bugün Ulan Batur'da duyurduğu, 7 maddelik barış planı çerçevesinde Ukrayna'nın doğusundaki isyancıları saldırılarını durdurmaya ve Ukrayna ordusunu yerleşim yerlerinden çekilmeye çağırdı. Putin 5 Eylül'de nihai bir anlaşmaya varılabileceğini belirtti. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko ise Putin ile ateşkes için atılması gereken adımlarda anlaşmaya vardıklarını ifade etti.

Kalıcı bir ateşkes, Birleşmiş Milletler'in tahminlerine göre 2.600 insanın ölümüne yol açan Ukrayna krizinde şu ana kadarki en önemli ilerleme olacak. Ukrayna, ABD ve Avrupa Putin'i Rus yanlısı isyancıları askeri birliklerle ve mühimmat ile desteklemekle itham ediyor. Kriz nedeniyle birçok yaptırımla karşı karşıya kalan Rusya ise suçlamaları reddediyor. Ateşkes görüşmelerine rağmen Ukrayna'daki liman şehri Mariupol'da çatışmalar şiddetlendi.