Advertisement

Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Donbas krizinin çözümü için teklif ettiği 7 maddelik istikrar planını, "Rusya yanlısı ayrılıkçıları kurtarma planı" olarak nitelendirdi.

"Putin tarafından teklif edilen herhangi bir plana güvenilemeyeceğini" belirten Başbakan Yatsenyuk, "Bu bir sonraki plan, NATO zirvesinden önce dünya toplumunu aldatma ve AB tarafından Rusya'ya yönelik uygulanacak kaçınılmaz yeni yaptırımlar ile ilgili yeni kararları önleme deneyidir" diye konuştu. Yatsenyuk, Putin'in asıl planının Ukrayna'nın yok edilmesi ve SSCB'nin yeniden inşası olduğunu ileri sürdü.

Başbakan Yatsenyuk, Cenevre, Normandiya, Berlin ve Minsk'te uzlaşılan tüm anlaşmaların Rusya tarafından ihlal edildiğini hatırlatarak Ukrayna krizinin çözümünün tek aracının Ukrayna topraklarından Rusya silahlı kuvvetlerinin ve paralı askerlerinin tahliyesi olduğunu ifade etti.

Yatsenyuk, saldıran tarafın durdurulması için NATO ve AB kararlarını beklediğini belirtti.

Öte yandan, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Almanya Başbakanı Merkel ile telefonda görüştü, Poroşenko, Üçlü Temas Grubunun bir araya geleceği Minsk'te barış sürecinin başlayacağını umut ettiğini söyledi.

Libya'da serbest bırakılan Ukraynalılarla bir araya gelen Poroşenko, yaptığı açıklamada, Ukrayna, Rusya ve AGİT üst düzey temsilcilerinden oluşan Üçlü Temas Grubu'nun 5 Eylül'de yapılacak Minsk'teki toplantısında barışın sağlanması için gerçekçi adımların atılacağına inandığını belirterek "Minsk'te barış sürecinin başlayacağını umut ediyorum" dedi.

Poroşenko, kan dökülmesinin durdurulması ve barışın sağlanmasının öncelikli olduğunu vurgulayarak "Ukraynalıların yüzde 100'ü barış istiyor. Siyasetçiler ise savaşı oynamak istiyorlar. Ancak ben buna izin vermem. Hep beraber barış için mücadele etmeliyiz" diye konuştu.

Poroşenko-Merkel görüşmesi

Devlet Başkanlığından yapılan açıklamada, Poroşenko'nun Almanya Başbakanı Angela Merkel ile telefonda görüştüğü ifade edildi. Görüşmede, Minsk'teki toplantı ve NATO Zirvesi'nin Ukrayna krizi bağlamında ele alındığı bildirildi.