Advertisement

(18:50'de güncellendi)

Altın vadelileri New York'ta, dolardaki yükselişin alternatif varlık talebini azaltması sonucu, 11 haftanın yakınında yatay seyrediyor.

Dolar 10 önemli para biriminin oluşturduğu sepet kur karşısında Temmuz 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye çıkarken, küresel hisse senetleri yükseldi. Altın fiyatları Avrupa Merkez Bankası'nın faiz indirimi ve varlık alımı hamlelerinin ardından yüzde 0.7 yükselmişti. Kıymetli metal, merkez bankalarının küresel bazda rekor düzeyde para basması ile gelen enflasyon endişelerinin ardından, Kasım 2008'den Haziran 2011'e kadar yüzde 70'lik artışa imza atmıştı.

Aralık vadeli altın ons başına yüzde 0.1'den az yükselerek Comex New York’ta ons başına 1,270.50 dolar oldu. Paladyum, dün fiyatları 21 Ağustos’tan bu yana en düşük seviye olan 869.75 dolara düşmesinin ardından yüzde 1.4 artış ile ons başına 888.40 dolardan işlem gördü. Metal, dünyanın en büyük paladyum üreticisi Rusya’da üretimin aksayacağı endişeleriy ile 1 Eylül’de 13 yılın en yüksek seviyesi olan 912.26 dolardan gerilemişti.

Altın, Orta Doğu ve Ukrayna’daki gerilimlerin güvenli varlıklara talebi desteklemesi ile bu yıl yüzde 5.9 ralli yaptı. Rusya Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Başkanı Petro Poroşenko dün Ukrayna’nın doğusunda beş aydır süren çatışmaların durdurulması üzerinde anlaşmaya vardı. Şanghay’da spot kontratta işlem hacmi 1 Eylül’de 5 ayın en yüksek seviyesine ulaşmıştı.

HSBC Securities (USA) Inc. analistlerinden James Steel, “Uzak Doğu’daki fiziksel talep fiyatların canlanmasına yardımcı oldu. Normalde jeopolitik olaylar fiyatları uzun vadede yukarı itmese de altın üzerinde yakın vadede etkisi olabilir. Spot altın fiyatları, özellikle dolar yükselmeyi sürdürürse baskı altında olmaya devam edecek” dedi.

Altın, ABD ekonomisinin ilerlemesiyle birlikte Fed’in teşvikleri azaltacağı beklentileri ile geçtiğimiz yıl yüzde 28 geriledi. Fed’in 6. kez tahvil alımlarını düşürdüğü son toplantı tutanakları, politika yapıcıların faiz oranlarını beklentilerden önce artırabileceği sinyali vermişti.

Gümüş, yüzde 0.1 gerileyerek ons başına 19.175 dolara geldi. Platin, yüzde 0.1'den az gerileme ile ons başına 1,411.90 dolara geldi. Platin fiyatları dün 1,403.38 dolara gerileyerek 4 ayın en düşük seviyesine inmişti.

(18:50'de güncellendi)