Advertisement

NATO'nun  Galler'de başlayacak zirvesi öncesinde Baltık ülkelerinden Estonya'nın başkenti Tallinn'i ziyaret eden Obama, Estonya Devlet Başkanı Toomas Hendrik İlves ile Kardiorg Sarayı'nda yaptığı görüşmenin ardından basın toplantısı düzenledi.

ABD Başkanı Obama, NATO’nun Ukrayna ordusunun güçlendirilmesine yardım etmesi ve Rusya’nın saldırgan tutumuna karşı koymak için ittifakın kapısını yeni üyelere açık bırakması gerektiğini söyledi. Obama, Ukrayna krizinin Avrupa Birliği ve ABD için gerçek bir test olduğunu söyleyerek, Rusya'nın Ukrayna'daki gerçekleştirdiği ihlallere karşı birleşmiş bir yanıt verilmesi gerektiğini ifade etti.

NATO standartlarına uyan ve müşterek güvenliğe katkıda bulunabilecek ülkelere NATO üyeliği kapısının açık bırakılması gerektiğini dile getiren Obama, “İttifakımızı her daim yönlendiren bu ilkeyi tekrar teyit etmeliyiz” diye konuştu. Obama, bunun, Rusya’nın agresif tutumuna karşı faydalı olabileceğine işaret etti.

Konuşmasında NATO'nun Ukrayna, Moldova ve Gürcistan'ın savunmasının güçlenmesine yardım etmesi gerektiğini vurgulayan Obama, NATO zirvesinde de Ukrayna'ya destek verilmesi gerektiğini kaydetti. ABD'nin Ukrayna'nın askeri gücünün güçlenmesi için eğitim ve destek vermeye devam edeceğinin altını çizen Obama, ABD ve NATO'nun ittifakın doğudaki üyelerini korumaya kararlı olduğunu bildirdi.

ABD Başkanı ayrıca, Rusya’ya sınırı olan ve Ukrayna’nın doğusundaki ayrılıkçı isyanın kendilerine de problem oluşturabileceğinden endişe eden eski Sovyet ülkeleri Letonya, Litvanya ve Estonya’ya kuvvetli destek verileceğini ifade etti.

Obama, “NATO müttefikleri olarak müşterek savunmaya olan görevimizi, sorumluluğumuzu yerimize getireceğiz. Bu yüzden Estonyalı, Litvanyalı ve Letonyalı herkesin, asla yalnız kalmayacaklarını bilmelerini istiyorum. Bağımsızlığınız elinizden bir kez alındı, bu bir daha olmayacak” dedi.

Estonya'nın ittifaka olan mali taahhütlerini tamamıyla yerine getiren örnek bir ülke olduğuna işaret eden Obama, ittifak harcamalarından kaynaklanan yükün adil paylaşılması gerektiğini belirtti.

Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Ukrayna'nın doğu bölgesinde kalıcı ateşkesin sağlanması konusunda anlaşmaya vardığı yönündeki haberler hakkında da Obama, ateşkesin ne anlama geldiğini söylemek için henüz erken olduğunu kaydetti.