Advertisement

Gözler bu hafta Türkiye ekonomisinde

Gözler bu hafta Türkiye ekonomisinde

Geçtiğimiz hafta hem veriler hem de gündem başlıkları bakımından yoğun geçerken, gözler bu hafta Türkiye ekonomisine çevrildi

08 Eylül 2014 Pazartesi, 11:06 Güncelleme: 09 Eylül 2014 Salı, 17:34

Geçtiğimiz hafta hem veriler hem de gündem başlıkları bakımından yoğun geçerken, gözler bu hafta Türkiye ekonomisine çevrildi.

Yurt dışında gündemin görece daha zayıf olması ile bu hafta piyasalarda iç dinamikler ön plana çıkıyor. Bununla birlikte Avrupa Merkez Bankası'nın (AMB) geçtiğimiz haftaki toplantısında gösterge faizlerin üçünü de 10'ar baz puan indirmesi ve ABD'de tarım dışı istihdamın beklentinin altında kalmasının etkileri hafifleyerek de olsa fiyatlanmaya devam edebilir. Ayrıca geçtiğimiz haftanın son işlem günlerinde giderek hafifleyen ve ateşkes imzalanan, ancak hafta sonu ateşkesin ihlal edildiği yönünde haberler çıkan Ukrayna'daki gelişmeler ve yapılacak açıklamalar da piyasa tarafından takip ediliyor.

Bloomberg anketine katılan 57 ekonomistten sadece 6'sının faiz indirimi yapacağını tahmin etiği AMB, politika faizini yüzde 0.15'ten yüzde 0.05'e, marjinal fonlama oranını yüzde 0.40'tan yüzde 0.30'a, mevduat faizini ise eksi yüzde 0.1'den eksi yüzde 0.2'ye düşürdü. Başkan Mario Draghi ise faiz indirimleri ile yetinmeyerek, toplantı sonrasındaki konuşmasında Ekim'de varlık alımlarına başlayacaklarını duyurdu. Draghi faiz oranlarında teknik bir ayarlamanın artık mümkün olmadığını ifade etti.

AMB'nin bu ekstra genişlemeci politikalarının yanında, ABD merkez bankası Fed'in ise genişlemeci politikaları sıkılaştırmaya ne zaman başlayacağı bir süredir piyasada speküle ediliyor. Hali hazırda tahvil alımlarını her toplantısında 10 milyar dolar azaltarak bu yolda ilk adımı atan Fed, önümüzdeki ay itibarıyla bu alımları sonlandırmış olacak. Asıl tartışılan konu ise Fed'in yüzde 0.25 seviyesindeki faiz oranını ne zaman artırmaya başlayacağı. Bu konuda özellikle ekonomik verilerin üst üste iyi gelmesiyle, 2015 yılının ilk yarısı, hatta ilk çeyreğinde faizlerin artırılacağı yönünde spekülasyonlar giderek artmıştı. Bu bağlamda geçtiğimiz haftanın son gününde açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin oldukça altında kalması piyasaya bir nebze nefes aldırdı.

ABD'de tarım dışı istihdam 142,000 artış gösterirken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı 230,000 artış olacağı yönündeydi.

Yurtiçinde ise geçtiğimiz hafta açıklanan enflasyon verisi beklentilerden kötü geldi. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) Ağustos ayında yüzde 0.09 yükseldi. Enflasyon yıllık bazda ise yüzde 9.54 artış gösterirken, beklenti yüzde 9.4 seviyesindeydi.

Bu gelişmeler ışığında Borsa İstanbul 100 (BIST 100 ) endeksi haftalık bazda ortalama yüzde 2.34 yükseldi ve 82,193.10 puana tırmandı.


-Bu hafta 3 önemli veri öne çıkıyor

Bu hafta üç önemli veri takip edilecek. Pazartesi günü açıklanan ve beklentileri aşan sanayi üretimi verisinin ardından, Çarşamba gayrısafi yurtiçi hasıla ve Perşembe günü ise cari açık rakamları açıklanacak.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından Pazartesi günü açıklanan verilere göre, takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretim endeksi, Temmuz'da geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3.6, mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış sanayi üretimi ise bir önceki aya kıyasla yüzde 1.8 arttı. Beklentiler sırasıyla yüzde 1.9 ve yüzde 0.5 seviyesindeydi.

Çarşamba günü açıklanacak olan 2. çeyrek gayrısafi yurtiçi hasıla verisi öncesinde, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı Türkiye ekonomisinin birinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 4.3 büyümesinin ardından ikinci çeyrekte yüzde 2.8 büyüdüğü yönünde. Ekonomistlerin ortalama tahmini mevsimsellikten arındırılmış gayrısafi yurtiçi hasılanın ise ikinci çeyrekte bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 3.0 arttığı şeklinde. Türkiye ekonomisi birinci çeyrekte dönemsel bazda yüzde 1.7 büyümüştü.

Perşembe günü açıklanacak olan Temmuz ayı cari açık rakamları öncesinde ise beklentiler bir önceki aya göre daha düşük bir cari açığın bizi beklediğine işaret ediyor. Haziran'da 4.09 milyar dolar olan cari açığın ardından, Bloomberg tarafından düzenlenen ankete katılan ekonomistlerin tahmin medyanı, Temmuz ayında 2.75 milyar dolarlık bir cari açık kaydedildiği yönünde.ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 94.219 2,13
USD/TRY 5,8316 0,09
EUR/TRY 6,5352 0,16
EUR/USD 1,1198 0,03
FAİZ 21,95 -1,53
ALTIN/ONS 1.345,26 -0,10
BRENT 62,14 1,97
© haberturk.com
Yukarı