Advertisement

- Piyasalar 'İskoçya ve Çin' ile yön buluyor

ABD hisseleri, Brent petrolü Çin verisinin ticaret fazlası endişelerine yol açması ile Haziran 2013'ten bu yana ilk kez 100 doların altında düşmesi ile, geriliyor. Dolar yükselirken, altın fiyatları geriledi. Standard & Poor's 500 Endeksi New York saati ile 13:42'de yüzde 0.5 geriledi.

Brent yüzde 0.9 gerileyerek varil başına 99.92 dolar oldu. Sterlin dolar karşısında, yüzde 1.1’lik değer kaybederken, Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.6 geriledi. 10 yıl vadeli ABD Hazine tahvili faizi 1 baz puan düşerek yüzde 2.47 oldu.

- Altın fiyatları 11 ayın en düşüğü yakınında yatay

Altın New York'ta, yatırımcıların ABD ekonomisindeki güçlenmeye ve Ukrayna'daki ateşkese ağırlık vermesi ile 11 ayın en düşüğü yakınlarında yatay seyrediyor.
Aralık vadeli altın kontratları Comex'te, büyük bir değişiklik göstermeyerek New York saati ile 07:26'da ons başına 1,266.80 dolardan işlem gördü. Altın 5 Eylül'de 1,258 dolar ile 17 Haziran'dan bu yana en düşük seviyeye dokunurken, günü yüzde 0.1 yukarıda tamamlamıştı. Spot altın Londra'da yüzde 0.2 kayıpla 1,266.29 dolar oldu.

- Yen dolar karşısında 6 yılın en düşüğünde

Yen dolar karşısında, Japonya’da şirket harcamalarının düşüş göstermesi ve cari hesap fazlasının daralmasının ekonominin hız kaybettiğine işaret etmesi ile 2008’den bu yana en düşüğüne yakın seviyeye geriledi.

Sterlin dolar karşısında, İskoçya’nın bağımsızlığına destek verenlerin ilk kez çoğunluğa ulaştığını gösteren anketin ardından Kasım'dan bu yana en düşük seviyeye geriledi.  İşkoçya’nın İngiltere’den ayrılmasının oylanacağı referandum 18 Eylül’de gerçekleştirilecek. Offshore yuan, Çin'in ticaret fazlasının rekor seviyeye çıkması ve ihracatın tahminlerin üstünde gelmesi ile, 6 ayın yükseğine çok yaklaştı.

- Avrupa hisseleri ‘değerlemeler ve İskoçya’ ile geriledi

Avrupa hisseleri, yatırımcıların hisse senedi değerlemelerine ağırlık vermeleri ve İskoçya'da bağımsızlığı destekleyenlerin oranının referandum öncesi artması ile düşüş gösterdi. Petrol şirketleri Brent'in varilinin 100 doların altına inmesi ile geriledi.

Bankalar FTSE 100 Endeksi'ni yüzde 0.3 aşağı çekti. Royal Bank of Scotland Group Plc and Lloyds Banking Group Plc yüzde 1'den fazla değer kaybetti. Petrol ve doğal gaz üreticileri Stoxx Europe 600'deki sanayi grupları arasında en sert düşüşü yaşadı.

Stoxx 600 Endeksi yüzde 0.4 gerileyerek günü 346.09 puandan kapattı. Geçen haftayı 14 yılın yükseğinden kapatan FTSE 100, YouGov Plc'nin Sunday Times için yaptığı ankette İskoçya'da bağımsızlığı destekleyenlerin referandum öncesi bir yıldır ilk kez önde çıkması ile geriledi.