Advertisement

Asya-Pasifik hisseleri, Standard & Poor’s 500 Endeksi’nin rekor seviyeden gerilemesi ve tüketici hisselerinin değer kaybetmesinin ardından gösterge endeksin 3 haftanın düşüğüne ilerlemesi ile düşüşü 4. güne taşıyor.

Japonya’nın en büyük patates satıcısı Calbee Inc. yüzde 2.4 geriledi. Avustralya’nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., külçe altın fiyatının dün 3 ayın en düşüğünde kapanış yapmasının ardından yüzde 1.9 değer kaybına uğradı. Satışlarının yüzde 84 kadarını yurtdışından elde eden otomobil üreticisi Honda Motor Co., yenin 6 yılın en zayıf seviyesini görmesi ile yüzde 1.1 prim yaptı.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, yüzde4 0.3 gerileyerek Tokyo saati ile 11:40’ta 147.84 puana geldi ve 14 Ağustos’tan bu yana en düşük kapanışı yapmaya hazırlanıyor. Endeks, ABD ekonomisinin güçlendiğine işaret eden veriler ve Çin’in teşvik açıklaması ile dün itibarıyla Şubat ayındaki düşük seviyeden yüzde 14 yükseliş sağladı. S&P 500 Endeksi, 5 günlük ralliyi takiben dün tüm zamanların en yüksek seviyesinden geriledi.

ABN Amro Private Banking Asya hisse senedi araştırmaları müdürü Daphne Roth, “Piyasa gücünü ABD’den alıyor. Son rallinin ardından geçici bir konsolidasyon olduğunu görüyoruz. Küresel ekonomik büyüme yolunda ilerliyor” dedi.

Yeni Zelanda’da NZX 50 Endeksi yüzde 0.1 geriledi. Jakarta Bileşik Endeksi yüzde 0.2 düşerken, Philippine Stock Exchange Bileşik Endeksi yüzde 0.5 aşağı indi. Tayvan’da Taiex Endeksi ve Avustralya’da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.2 yükseliş sağladı. Şanghay Bileşik Endeksi ve Singapur’da Straits Times Endeksi, yüzde 0.1 arttı.