Advertisement

(17:15'te güncellendi)

Dolar bugün gün boyu yükselişi sürdürürken, Türk Lirası karşısında önce 2.18, ardından 2.19 ve son olarak da 2.20'yi aşarak, 27 Mart'tan bu yana en yükseği gördü.

Dolar Endeksi'inin 84 puanı aşması ve bugün en yüksek 84.496 puanı görerek 84.5 sınırına kadar dayanması ile dolar, gelişen ülke para birimleri karşısında güçleniyor. Hafta başında özellikle Brezilya realinde başlayan düşüşten diğer gelişen ülke paraları da etkilenirken, Türk Lirası haftanın ilk iki gününde en fazla kayıp yaşayan ikinci ülke konumunda.

ABD'de tarım dışı istihdamın beklentinin oldukça altında kalmasıyla birlikte Fed'in faiz artırımına beklenenden önce başlayacağı endişesi bir nebze hafiflerken, yine de artırımın beklenenden daha yakın zamanda olacağı iddiaları sürüyor. Bu beklentiyle birlikte ABD'de gösterge tahvil faizleri yükseliyor. Fed Açık Piyasa Komitesi (FOMC) önümüzdeki hafta 16-17 Eylül tarihlerinde toplanacak.

Bugünkü raporunda, Fed'in tahvil alımı bittikten sonra en az 6 ay daha düşük faizlerin sürdürüleceği ifadesini taşıyan "uzun bir süre daha" sözünü 17 Eylül'deki toplantıda kaldırabileceğine yönelik spekülasyonların arttığını belirten, Ak Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü Gökhan Şen, "Toplantı sonrasında yollanan FOMC metninde yer alan bu cümlenin kaldırılabileceği yönündeki görüş değişikliği ile faizler artarken dolar da güçlenmeye devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Dolar TL karşısında bugün 2.20 lirayı görmesinin ardından,  saat 17:05 itibarıyla yüzde 1.41 artışla 2.1999 liradan işlem görüyor. Türkiye'de iki yıl vadeli gösterge tahvilin faizi ise 30 baz puan artışla yüzde 9.20'ye sıçramasının ardından yüzde 9.05'e kadar gevşedi. Dolar euro karşısında aynı dakikalarda dünkü kapanışa göre yüzde 0.22 prim yaparken Euro/Dolar paritesi böylece 1.2905'e geriledi. Euro/TL kuru ise yüzde 1.05 yükselerek 2.8358 liradan fiyatlanıyor.

Haftanın ilk iki gününe baktığımızda gelişen ülke para birimleri arasında en sert düşüşü yüzde 2.16 kayıp ile Güney Afrika randı yaşıyor. TL yüzde 1.85 kayıpla randı takip ederken, Macaristan forinti yüzde 1.43, Brezilya reali yüzde 1.60 aşağıda seyrediyor.

Borsa İstanbul 100 endeksinde de kayıplar yüzde 2'yi bulurken, endeks bugün 81 binin aşağısına geriledi.

San Francisco Fed'den yayımlanan bir araştırma raporunda, düşük volatilitenin yatırımcıların Fed'in faiz oranlarını ne kadar çabuk yükselteceğini tahmin edemediklerine işaret ettiği belirtildi ve piyasada bu yönde bir belirsizlik olduğu vurgulandı.

(17:15'te güncellendi)

BU HABERE YORUM YAZ
 
09 Eylül 2014 Salı, 15:55 Misafir super ihracat patlayacak