Advertisement

İngiltere'de sanayi üretimi Temmuz ayında ekonomist beklentilerinden fazla artarak, ekonomik toparlanmanın kazandığı ivmenin üçüncü çeyrek başlarında istikrar kazandığına işaret etti.

Üretim Temmuz'da Haziran ayına göre yüzde 0.5 artarken, bu son beş ayın en dik yükselişi oldu. Bloomberg anketine katılan 28 ekonomistin tahmin medyanı sanayi üretiminin yüzde 0.2 artacağı yönündeydi. Sanayi üretimi bir yıl önceye göre ise yüzde 1.7 artış göstererek üst üste 11. ayda artışı sürdürdü.

İngiltere ekonomisi ikinci çeyrekte yüzde 0.8 büyümesinin ardından, geçtiğimiz ay bazı olumsuz sinyaller verdi. Markit Economics fabrika endeksi bir yıldan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü yaşarken, ekonominin Euro Bölgesi ile bağlantılı bazı bölümleri de geriledi.

İngiltere merkez bankası Bank of England geçtiğimiz haftaki para politikası toplantısında faiz oranını değiştirmeyerek yüzde 0.5'te tutarken, Ağustos ayı toplantısının tutanaklarında iki üyenin faiz artırımı yönünde oy kullandığı görülmüştü.

İngiltere sanayi üretmindeki artışa yüzde 3.6 artan gaz üretimi öncülük etti. İmalat sanayi üretimi Haziran ayına göre Temmuz'da yüzde 0.3 artarken, Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin tahmin medyanı ile örtüştü. İmalat sanayi üretimi yıllık bazda yüzde 2.2 arttı.

Sterlin veri sonrasında büyük bir değişiklik yaşamayarak Londra saati ile 09:34'te 1.6097 dolardan fiyatlanıyor.