Advertisement

Dünyanın en büyük restoran zinciri McDonald's'ın en az 13 aydır açık olan mağazalarındaki satışları Ağustos'ta yüzde 3.7 geriledi. Şirketin ABD'deki düşüşü 4. ayda ad sürdü.

Consensus Metrix'in 13 tahmininin ortalamasına göre analistler, McDonald's'ın satışlarında yüzde 3.1 gerileme öngörmüştü. Oak Brook Illinois merkezli fast-food zinciri, geçen ay aynı mağaza satışlarının ise yüzde 2.8 gerilediğini açıkladı. Analistlerin tahminleri yüzde 2'lik gerileme yönündeydi.

ABD'de 14.200'den fazla restoranı bulunan McDonald's, kısa süreli kampanyalar, indirimler ve yenilenen mağazaları ile Amerikalı çekmeye çabalıyordu. Fast food devi son olarak 2 dolarlık jalapeno burgerlarını ve 5 dolarlık 20'li Chicken McNuggetları tanıtmıştı. McDonald's ayrıca ABD'de Burger King Worldwide Inc. ve Taco Bell'in tanıttığı hesaplı menü ve kahvaltıları ile artan rekabetten de etkilendi.

Şirketin hisseleri New York'ta 08:01'de açılış öncesi işlemlerde yüzde 0.9 gerileyerek 91.65 dolar oldu. Big Mac'leri ile ünlü dev dün itibariyle bu yıl genelinde yüzde 4.7 gerilerken, Standard & Poor's 500 Restoran Endeksi yüzde 1.3 kayıp yaşadı.