Advertisement

Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble, Avrupa Merkez Bankası'na (AMB) tek alıcı olarak ihtiyaç duymayacak düzeydeki varlığa dayalı tahviller için bir piyasa kurmak üzere Fransız mevkidaşı ile çalıştıklarını söyledi.

Schaeuble bugün Berlin'de Parlamento'ya yaptığı konuşmasında " Avrupa'da küçük ve orta ölçekteki şirketler, AMB'nin sağladığı rekor düzeydeki likiditeye rağmen zorluklarla karşılaşıyorlar. Bu zorlukları aşmanın yolu daha fazla likidite değil" dedi.

Maliye Bakanı ayrıca " bankacılık krizinin zayıflattığı yüksek kaliteli tahvil piyasasının yeniden canlandırılmasına çalışıyoruz. Varlık alımı standardı getirmek, bu tahvillerin merkez bankaları tarafında alınması anlamına gelmiyor. Bunları pazarlanabilir hale getirmek istiyoruz" şeklinde konuştu.

Ortak tasarı, yavaşlayan Euro Bölgesi ekonomisini canlandırmak için tedbirlerin tartışılacağı 6 Ekim Avrupa Birliği liderler zirvesi için yapılan hazırlıkların bir parçası. Schaeuble'ye göre AMB elinden geleni yapmaya çalışsa da, bu doğrultudaki araçlarını etkisiz hale getirdi.