Advertisement

Pasific Investment Management Co. CEO'su Bill Gross, Pimco’daki ABD Hazine tahvilleri ve devlet borçlanması ile ilgili tahvilleri, Avrupa ekonomik büyümesinin yavaşlaması ve Ukrayna’daki çalkantıların yatırımcıları ABD devlet tahvillerine yöneltmesi ile Ağustos ayında azalttı.

Pasific Investment Management Co.’nun 222 milyar dolarlık Total Getirili Fonları içindeki ABD hükümeti borçlanması ile ilgili tahvillerin oranı, şirketin web sitesindeki verilere göre Temmuz ayında yüzde 45 seviyesinde iken Ağustos ayında yüzde 41’e geriledi. Mayıs ayında ise bu oran yüzde 50 ile Temmuz 2010’dan bu yana en yüksek seviyede idi.

Gross, Fed’in beklentilerden önce faiz artırımı gerçekleştirmeyeceği bakış açısıyla kısa-vadeli Hazine tahvillerine yatırım yapıyordu. Yatırımcıların para politikası beklentilerine duyarlı olan tahviller, ABD ekonomisindeki ilerleme işaretlerinin faiz artırımı spekülasyonlarını desteklemesi ile uzun-vadeli tahvillerin beklentinin altına performans göstermesine neden oldu.

Kaliforniya merkezli Pimco, tahvil oranlarının aylık değişimi ile ilgili doğrudan bir açıklamada bulunmadı. Pimco’nun hükümetle ilgili kategorisinde ABD Hazine tahvilleri, bono ve devlet kurumu tahvilleri, faiz oranı swapları ve enflasyon-korumalı tahviller bulunuyor.

Bloomberg verilerine göre Total Getirili Fonlar bu yıl yüzde 3.9 yükselerek emsallerinin yüzde 42’sini geride bıraktı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
11 Eylül 2014 Perşembe, 13:07 Misafir emsallerinin %42'sini geride bıraktığına göre emsallerinin %58'inden geri kalmış demek midir?