Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Konseyi üyesi Ignazio Visco, Euro Bölgesi'ni deflasyon spiraline sokabilecek uzun süreli düşük enflasyon dönemi riskine karşı, AMB'nin ilave adımlar atmaya hazır olduğunu söyledi.

İtalya Merkez Bankası'nın da guvernörü olan Visco, bugün Milano'da yaptığı konuşmada, "Düşük enflasyonun çok uzun süre devam etmesinin orta vadeli enflasyon bekleyişlerinin çıpalanmasını ortadan kaldırma riskinin bertaraf edilmesi, öncelikli bir durum," dedi ve "Düşen enflasyon, eurodaki son değer kazanma ile birlikte, yalnızca enerji fiyatlarındaki düşüşü yansıtmıyor, aynı zamanda ekonomide süregelen zayıflığı da gösteriyor" şeklinde görüş bildirdi.

Euro Bölgesi'nde düşük enflasyon endişeleri, AMB'nin geçen hafta, faizlerin düşürülmesini ve varlık destekli menkul kıymetlerin ve teminatlı tahvillerin alımına yönelik bir planı içeren diğer bir teşvik paketi konusunda anlaşmaya varmasına neden oldu. Ülke tahvillerinin faizleri, AMB'nin geniş tabanlı bir parasal genişlemeye göre daha dar bir plan açıklamasına karşın düştü. Bu faizler bu hafta, AMB'nin açıklanan tedbirleri tam olarak yürütmeye yetecek denli araca sahip olamayabileceği yolunda artan endişelerle birlikte yükseldi.

AMB, bugün yayınladığı aylık bülteninde, Başkan Mario Draghi'nin 4 Eylül'deki açıklamalarına paralel olarak, "Yönetim Konseyi, enflasyon uzun bir süre daha düşük kalırsa, görevi dahilinde, ilave olağandışı enstrumanlar kullanabileceğine ilişkin tahhüdü konusunda görüş birliği içindedir," şeklinde açıklamada bulundu.