Advertisement

Küresel piyasalarda günün özeti

Küresel piyasalarda günün özeti

BloombergHT.com tarafından gün boyu iç ve dış piyasalardan derlenen haber ve verilerin detaylarını sitemizde bulabilirsiniz

24 Eylül 2014 Çarşamba, 21:42 Güncelleme: 25 Eylül 2014 Perşembe, 06:38

- Piyasalar "veriler" ile yönleniyor

ABD hisseleri ve dolar, yeni konut satışları verisinin beklentilerin oldukça yukarısında gelmesi ile yükseldi. ABD Hazine tahvilleri ise yapılan ihalenin hayal kırıklığı yaratmasının ardıdnan, geriledi. Standard & Poor's 500 Endeksi , New York saati ile 13:44'te yüzde 0.6 yükseldi.  Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 artış kaydetti. Her iki endeks de dünü ayın en düşük seviyesinden kapatmıştı. Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.2 yükselirken, euro 14 aydır ilk kez 1.28'in altına indi. Shanghai Bileşik Endeksi de Mart 2013'ten bu yana en yüksek seviyeye çıktı. ABD'de yeni konut satışları Ağustos ayında 6 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşarak konut sektöründeki toparlanmanın ilerleme kaydettiğine işaret etti. ABD Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, yeni konut satışları yıllık bazda yüzde 18 artış ile 504,000’e yükselerek Mayıs 2008’den bu yana en büyük artışı gösterdi. Bloomberg anketine katılan 74 ekonomistin tahmin medyanı 1. el konut satışlarının Ağustos’ta 430,000 olacağı yönündeydi.

- Altın yatay seyrini sürdürüyor

Altın New York'ta, yatırımcıların dikkatlerini alımların arttığına ilişkin işaretler yerine, iyileşmekte olan ABD ekonomisinin görünümüne yöneltmeleri ile birlikte, dün yaklaşık üç haftanın en hızlı yükselişini göstermesinin ardından fazla değişmedi. Altın iki gün önce, dolar 10 önemli para biriminden oluşan sepet karşısında son dört yılın en yüksek seviyesine çıkarken, ABD resmi verilerine göre, spekülatörlerin altında kısa pozisyonlarını Haziran ayından bu yana en yüksek seviyeye çıkarmaları ile birlikte, ons başına 1,208.80 dolara kadar gerileyerek, sekiz ayın en düşük seviyesini gördü. Fed geçen hafta, faizleri kayda değer bir süre düşük seviyelerde tutma taahhüdünü korumasına karşın, 2015 yılı için faiz tahminini yükseltti. Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, fazla değişmeyerek ons başına 1,221.70 dolarda kaldı. Spot altın Londra'da yüzde 0.1 düşüşle ons başına 1,221.63 dolara geriledi.  

- Avrupa hisseleri 'Merck ve Rio Tinto' ile yükseldi

Avrupa hisseleri, Almanya'da iş dünyası güven endeksinin üst üste beşinci ayda da gerilemesi sonrasında yatırımcının teşvik ihtimallerini değerlendirmesi ile, yükseldi. Merck KGaA ve Rio Tinto Group, hisselerine satın alma tavsiyesi verilmesi üzerine değer kazandılar. TNT Express NV, 2015 yılı için muhtemel kar tahminini düşürmesi sonrasında son 20 ayın en dik düşüşünü yaşadı. Adecco SA, Almanya ve Fransa'nın bu ay normalden zayıf bir büyüme kaydettiğini açıklamasıyla yüzde 0.8 geriledi. Stoxx Europe 600 Endeksi yüzde 0.7 yükselerek günü 344.35 puandan kapattı. Endeks dün, sağlık hizmeti hisselerinin gerilemesi, Ortadoğuda'ki çatışmaların artması ve ABD hükümetinin vergi hafifletmek için yapılan birleşmeleri önleyici düzenlemeleri ile yüzde 1.4 gerileyerek 8 Temmuz'dan bu yana en büyük kaybı yaşadı.

-ABD'de 1.el konut satışları 6 yılın en yükseğinde

ABD'de 1.el konut satışları Ağustos ayında 6 yıldan uzun bir sürenin en yüksek seviyesine ulaşarak konut sektöründeki toparlanmanın ilerleme kaydettiğine işaret etti. Ticaret Bakanlığı’nın yaptığı açıklamaya göre, 1. el konut satışları yıllık bazda yüzde 18 artış ile 504,000’e yükselerek Mayıs 2008’den bu yana en büyük artışı gösterdi. Bloomberg anketine katılan 74 ekonomistin tahmin medyanı 1. el konut satışlarının Ağustos’ta 430,000 olacağı yönünde seyrediyordu. Ağustos’taki bir aylık yükseliş Ocak 1992’den bu yana en büyük oran olarak kaydedildi.

- Gelişen piyasalar ‘değerlemeler’ ile yükseliyor

Gelişen piyasa hisseleri, değerlemelerin Haziran’dan bu yana en düşük seviyesine gerilemesinin yatırımcıları çekmesi ile bu ay 4. kez yükseliş gösteriyor. Rusya rublesi 3 haftanın en büyük kazancını kaydetmeye hazırlanıyor. MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.2 artarak Londra saati ile 11:51’de 1,035.30 puan oldu. Endeksin 14 günlük RSI’ı üst üste 3. günde de 30’un altında işlem gördü. Bu durum bazı analistler için yükseliş geçileceğine işaret ediyor. Citic Securities Co., verilerin Çin’de yatırımların daha fazla sermaye hesabı açtığını göstermesi ile Hong Kong’ta yüzde 5.7 prim yaptı. Ruble yüzde 0.7 değerlenirken, finans hisselerinin yükselişleri hızlandırması ile Micex Endeksi yüzde 1.1 arttı.

-Yen dolar karşısında güçleniyor

Yen dolar karşısında teknik bir seviyenin altında kalmasının ardından ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe’in yaptığı yorumlarla hükümetin para biriminin son zamanlardaki zayıf durumundan endişe duyduğu spekülasyonlarını canlandırması ile güçleniyor.

Yen, göster

Yen dolar karşısında teknik bir seviyenin altında kalmasının ardından ve Japonya Başbakanı Shinzo Abe’in yaptığı yorumlarla hükümetin para biriminin son zamanlardaki zayıf durumundan endişe duyduğu spekülasyonlarını canlandırması ile güçleniyor. Yen, göstergelerin son dönemdeki düşüşlerin aşırı olduğu sinyali vermesinin ardından Yeni Zelanda doları ile birlikte yükselerek doların 3 yılın en büyük çeyrek dönemlik kazanca ilerlemesini yavaşlattı. Yeni Zelanda, bugün hükümet tarafından açıklanan verinin Ağustos ayında ticaret açığının beklenmedik şekilde daraldığını göstermesinin ardından 1 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesinden yükseliş gösterdi. ABD doları önemli para birimleri karşısında, Fed New York Başkanı William C. Dudley’nin güçlenen doların ABD büyümesini olumsuz etkileyebileceğini söylemesinin ardından yükselişi sonlandırdı.

 ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 103.072 0,61
USD/TRY 5,7191 1,08
EUR/TRY 6,2998 0,52
EUR/USD 1,1077 0,09
FAİZ 15,33 0,39
ALTIN/ONS 1.488,53 -0,72
BRENT 60,22 -0,26
© haberturk.com
Yukarı