Advertisement

Merkez Bankası faiz değiştirmedi

Merkez Bankası faiz değiştirmedi

Merkez bankası bugünkü toplantısında faizlerde değişikliğe gitmedi

25 Eylül 2014 Perşembe, 14:00 Güncelleme: 26 Eylül 2014 Cuma, 14:07

Merkez Bankası Para Politikası Kurulu (PPK), bugünkü toplantısında, Merkez Bankası bünyesindeki Bankalararası Para Piyasası ve Borsa İstanbul Repo–Ters Repo Pazarlarında uygulanmakta olan faiz oranları ile bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının sabit tutulmasına karar verdi.

Böylece PPK, gecelik faiz oranlarından, marjinal fonlama oranını yüzde 11,25, açık piyasa işlemleri çerçevesinde piyasa yapıcısı bankalara repo işlemleri yoluyla tanınan borçlanma imkanı faiz oranını yüzde 10,75 ve Merkez Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 7,5'te tuttu.

PPK, ayrıca, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8,25 ve Geç Likidite Penceresi faiz oranlarından: Geç Likidite Penceresi uygulaması çerçevesinde, Bankalararası Para Piyasası’nda saat 16.00–17.00 arası gecelik vadede uygulanan Merkez  Bankası borçlanma faiz oranını yüzde 0 ve borç verme faiz oranını yüzde 12,75'te bıraktı.

Merkez Bankası, faiz kararı sonrası yaptığı açıklamada, sıkı para politikası duruşunun ve alınan makroihtiyati önlemlerin etkisiyle kredi büyüme hızlarının makul düzeylerde seyretmekte olduğunu ve zayıflayan küresel talebe rağmen ihracatın dengeli büyümeyi desteklemeye devam ettiğini belirtti.

Yılın başında alınan makroihtiyati önlemlerin ve para politikasındaki sıkı duruşun çekirdek enflasyon eğilimi üzerindeki olumlu etkilerinin gözlenmeye başladığını kaydeden Merkez Bankası, gıda fiyatlarındaki yüksek seyir enflasyon görünümündeki iyileşmeyi geciktirdiği, bununla birlikte düşen emtia fiyatlarının enflasyon üzerindeki yukarı yönlü riskleri sınırlayabileceği değerlendirmesinde bulundu.

Banka, açıklamasında, "Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlar yakından izlenecek ve enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar getiri eğrisini yataya yakın tutmak suretiyle para politikasındaki sıkı duruş sürdürülecektir" dedi.

Toronto Dominion traderı Süha Yaygın merkez bankasının faiz kararı ile ilgili olarak, “Merkez bankasının aldığı faiz kararının doğru olduğunu düşünüyorum. Piyasada çok uzun zamandan beri merkez bankasının faizi bir şekilde düşürebileceği yönünde söylentiler dolaşıyordu. Bunun gerçekleşmemiş olması piyasaya doğru bir mesaj verdi. Yanlış bir politikanın piyasa üzerindeki tahribatı büyük olurdu” dedi. MB’nin faiz kararının ardından piyasanın fazla bir tepki vermediğini söyleyen Yaygın faizler ve Dövizin yerini koruduğunu söyledi.

Yaygın, Türkiye’nin ve diğer bütün gelişmekte olan ülkelerin önümüzdeki süreçte ABD’de yaşanacak gelişmeleri takip etmesi gerektiğini ifade etti. Yaygın, “Şu an ABD’de faiz oranlarının yükselip yükselmeyeceğini anlamamız için bir süre daha beklememiz gerekiyor. ABD’de bu ay açıklanacak olan verileri yakından takip etmeliyiz. Faiz oranlarındaki değişikliklerin bizim gibi ülkeler üzerinde önemli ve büyük olasılıkla olumsuz etkileri olacak. Özellikle gelişmekte olan ülkelere para akışı ABD’de faiz artırımının ardından düşebilir. Faiz artırımını ne sıklıkla veya nasıl bir hızla yükseltileceğini tahmin edemesek de bu süreci sakin ve panik olmadan geçirmek gerekiyor” şeklinde konuştu.BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Eylül 2014 Perşembe, 14:06 Misafir Hali var mıki gitsin!?
ÖNE ÇIKAN HABERLER
PİYASA ÖZET
Son %
BIST 100 100.219 -0,12
USD/TRY 5,7078 -0,19
EUR/TRY 6,3170 -0,07
EUR/USD 1,1063 0,20
FAİZ 15,03 0,00
ALTIN/ONS 1.506,29 0,48
BRENT 64,69 0,45
© haberturk.com
Yukarı