Advertisement

Hong Kong’da Çin’in dayatmalarına karşı çıkan ve daha fazla demokrasi isteyen protestocular, polisin sert müdahalesine karşın eylemlerine devam ediyor.

Polis ‘dağılın’ çağrısının ardından göstericilere, hükümet binalarının yakınındaki Admiralty Bölgesi’nde göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Eylemler hükümet plazasının dışına da sıçrarken, göstericiler şehrin finans merkezine çıkan caddelerinden Connaught Road’u kapattı.

Occupy Central with Love and Peace adlı grubun kurucularından olan Benny Tai ‘ Bu yeni bir itaatsizlik çağı, bu kadarını ben de beklemiyordum. Bu adeta halkın Hong Kong’u işgali’ dedi.

Britanya hakimiyeti yaklaşık 20 yıl önce bittiğinde Çin’in vaat ettiği ‘tek ülke iki sistem’ taahhüdüne uymadığını söyleyen göstericiler demokrasi istiyor. Protesto dalgası Çin’in geçen ay aldığı ve Hong Kong’da düzenlenecek 2017 seçimlerindeki adayları bir Komite’nin seçeceğini öngören kararın ardından başlamıştı. Eylemciler bu sistemin Pekin’in hükümeti dizayn etme çabası olduğu görüşünde.