Advertisement

(21:55'de güncellendi)

ABD hisseleri, Hong Kong’daki protestoların gelişen piyasaları kötü etkilemesi ve ABD tüketici harcamaları verisinin erken faiz artışı endişelerini artırması ile geriledi. Dolar 4 yılın yükseğinde tutundu ve ABD tahvilleri yükseldi. Standard & Poor's 500 Endeksi New York saati ile 13:23'te yüzde 0.4 geriledi. MSCI Gelişen Piyasa Endeksi ise, Brezilya hisselerinin ve Rusya'daki RTS Endeksi'nin yüzde 2.6 kayıp yaşamalarının ardından, yüzde 1.4 düştü.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 4 baz puan gerileyerek yüzde 2.49 oldu. Bloomberg Spot Dolar Endeksi yüzde 0.1 yükselişle 4 yılın yükseğinde kaldı. Nikel düşüşünü 3. güne taşıdı.

ABD'de 2. el konut satışları Ağustos ayında, kredi koşullarının zorlaşması ve kısıtlı gelir artışı nedenleriyle, geriledi. ABD'de tüketici harcamaları Ağustos'ta yüzde 0.5 ile beklentilerin üstünde artış gösterirken, kişisel gelirler beklentilerle aynı düzeyde yüzde 0.3 arttı. Ağustos'ta çekirdek PCE fiyat endeksi ise değişim beklenmemesine rağmen yüzde 0.1 artış kaydetti.

1-2 Ekim tarihlerinde Hong Kong piyasalarının kapalı olacağı resmi tatil öncesinde polisin göstericileri dağıtmak için gözyaşı gazı kullanmasının ardından Hong Kong’da gösterge endeks düşüş gösterdi. ABD ekonomisi ikinci çeyrekte 2011’den bu yana en büyük genişlemeyi göstererek Fed’in faiz oranlarını artıracağı iddialarını güçlendirdi. Kurucu ortağı Bill Gross’un geçtiğimiz ayrıldığı Pacific Investment Management Co., Çin’de ekonominin yavaşlayacağı ve Avustralya’da aşağı yönlü risklerin olduğu açıklamasında bulundu.

Oversea-Chinese Banking Corp. varlık yönetimi başkan yardımcısı Vasu Menon, “Hong Kong’taki protestoların iş dünyasını etkilemesi ile bazı yatırımcıların sürecin uzayacağı yönündeki endişeleri arttı. Protestolar Çin ekonomisinin yavaşladığı ve Fed’in para politikasında sıkılaştırma değerlendirmeleri yaptığı bir dönemde gerçekleşti. Dolayısıyla Hong Kong piyasası üzerindeki belirsizlik yükseldi” dedi.

(21:55'de güncellendi)