Advertisement

Asya hisselerinin çoğu, gösterge endeksin düşüşü 3. haftaya taşıması ile Mayıs ayından bu yana en düşük kapanış yaklaşmasının ardından zayıflayan yenin Japonya hisselerini desteklemesi ve ABD ekonomisinin hız kazandığı işaretleri ile yükseliyor

MSCI Asya Pasifik Endeksi, büyük bir değişiklik göstermeyerek Tokyo saati ile 142.01 puanda yatay seyretti. Endeks, Çin ekonomisinin yavaşladığı ve Fed’in faiz oranlarını beklentilerden erken yükseltebileceği endişeleri ile geçtiğimiz hafta yüzde 1.7 geriledi. Hong Kong’daki yatırımcılar protestoların etkisi ile hisse senedi piyasasında düşüşe hazırlanıyor.

Oversea-Chinese Banking Corp. varlık yönetimi başkan yardımcısı Vasu Menon, “Hong Kong’taki protestoların iş dünyasını etkilemesi ile bazı yatırımcıların sürecin uzayacağı yönündeki endişeleri arttı. Protestolar Çin ekonomisinin yavaşladığı ve Fed’in para politikasında sıkılaştırma değerlendirmeleri yaptığı bir dönemde gerçekleşti. Dolayısıyla Hong Kong piyasası üzerindeki belirsizlik yükseldi” dedi.

Japonya’da Topix Endeksi yenin dolar karşısında yüzde 0.1 gerileyerek 109.36 yen olmasının ardından yüzde 0.6 artış gösterdi. Yeni Zelanda’da NZX 50 Endeksi yüzde 0.4 yükselirken, Avustralya’da S&P/ASX Endeksi yüzde 0.1 geriledi.