Advertisement

Bankalararası piyasada Dolar/TL 2.2892 ile 30 ocak'tan bu yana en yüksek düzeyi gördü ve 10 yıllık gösterge tahvilin faizi yüzde 10.01'e yükseldi. İki yıllık gösterge tahvilin faizi 26 baz puanlık artışla yüzde 9.84'e yükseldi. Dolar/TL kuru, yüzde 0,83 artış ile saat 15:26 itibarıyla 2,2892 seviyesine geldi.

TCMB, geçtiğimiz Cuma günü döviz satım ihalesinde asgari miktarı 10 milyon dolardan 40 milyon dolara çıkardı. Ayrıca piyasadaki likiditeyi kısarak Türk lirasını güçlendirmeye çalıştı.

ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin dolar/TL kurunun 2.28’i aşması ile ilgili olarak, “Merkez bankası hamlesinin etkisi çok kısa vadeli oldu, zaten böyle olması da bekleniyordu. Dolar endeksinde güçlenme devam ediyor. Hong Kong’taki gelişmelerin Asya piyasalarındaki olumsuz etkilerini görüyoruz. Türk lirası tarafına bakıldığında da konjonktürümüzden kaynaklanan negatiflik devam ediyor. Genel tabloya bakıldığında dolar endeksindeki yükselişin devam edeceğini düşünüyorum. Piyasa buradan sonra, özellikle merkez bankasının Cuma günkü kararından sonra merkez bankasında yeni adımlar gelmesini bekleyecektir. Bu da kur üzerindeki baskının devam etmesini sağlayacaktır. Çünkü 40 milyon dolarlık bir satış piyasaya büyük bir etki etmez. Bundan sonra piyasa merkez bankasının hareketlerini izleyecek, ihaleden sonra bu rakamın daha büyük olup olmayacağına bakacak” dedi.

İş yatırım Hazine ve SGMK Müdürü Yasin Demir, “Kur ve faiz yukarıda seyrederken Borsa aşağı yönlü seyrediyor. Hazine açısından ihale yapmak için gerçekten çok kötü bir zaman oldu. Ekim borçlanmasını bugün yarın yapacak çünkü 1 Ekim’de TÜFE irtifası var. Fakat üçüncü çeyrek sonu olması itibarıyla zaten kredi faizlerinde bir yükseliş vardı. Kaldı ki kurdaki yükselişten dolayı merkez bankası piyasayı yavaş yavaş sıkıyor ve gecelik faizleri daha yukarıda oluşturuyor. Diğer yandan global risklerin de yükselmesi ile satışlar geldi. Bu ortamda ihale yapmak faizler üzerinde ekstra bir risk primi oluşturuyor. Dolayısıyla toz duman geçince denge seviyesinin bunun biraz altında olacağını düşünüyoruz. Ancak kurdaki bozulmanın kalıcı olması halinde, biz merkez bankasının döviz ihaleleri veya döviz müdahalesi satışlarındaki yükselişini değil faizlerdeki yükselişini konuşuruz. Yılsonu doğru belki de faiz artışı konuşmaya başlarız” şeklinde konuştu.

 

 

10 YILLIK GÖSTERGE TAHVİLİN FAİZİ YÜZDE 10.01'E YÜKSELDİ

 

BANKALARARASI PİYASADA DOLAR/TL 2.2742 İLE 30 OCAK'TAN BU YANA EN YÜKSEK DÜZEYİ GÖRDÜ

BU HABERE YORUM YAZ
 
29 Eylül 2014 Pazartesi, 21:30 Misafir Ekonomi çelik gibi sağlam. Öyle eskisi gibi dolar yükselmez. Dedikodu bunlar. İnanmayın..
29 Eylül 2014 Pazartesi, 13:15 Misafir faizlerin indiren düşünsün, yakında 5 puan birden artıracaklar hiç merak etmeyin biz bu filmi daha önceden gördük
29 Eylül 2014 Pazartesi, 12:13 Misafir kaçan kurbanlık gibi almış başını gidiyor..