Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, Hong Kong’daki protestoların Hong Kong’da işlem gören Çin hisselerini aşağı çekmesi ile 4 ayın en düşük seviyesine yöneldi. Endonezya rupisi, gelişmekte olan ülke para birimlerindeki düşüşe öncülük etti.

China Construction Bank Corp. ve Petro China Co. en az yüzde 2 gerilerken, Hang Seng China Enterprises Endeksi 2 ayın en düşük seviyesine geriledi. Rupi dolar karşısında, seçim yasasının sermaye çıkışlarını tetiklemesi ile 7 ayın en zayıf seviyesini gördü. Güney Kore vonu Ocak ayından bu yana en büyük kaybı kaydederken, Rusya rublesi rekor seviyeye geriledi. Türk lirası yüzde 0.6 değer kaybetti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.6 düşerek Londra saati ile 09:03’te 1,017.86 puan oldu. Endeks, bu çeyrekte yüzde 3.1 gerileyerek Haziran 2013’ten bu yana en dik düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor. Demokrasiyi destekleyen binlerce protestocu, Hong Kong’taki yetkililerin geri adım atmaması halinde gösterilerin devam edeceğini açıkladı.

PT Mandiri Manajemen Investasi şef yatırımcısı Priyo Santoso, “Yatırımcılar Hong Kong’taki sorunu oradaki varlıklarını azaltmak için kullanabilirler. Endonezya için ise politik belirsizlik yatırımcılar arasında endişelere yol açtı” dedi.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 1.5 yükselirken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 10.8 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  yüzde 2.7 artış gösterirken, 14.8 kat değerleme kaydedildi.