Advertisement

ABD Hazine tahvilleri, toparlanmasını hızlandıran ekonominin önümüzdeki yıl için faiz artışı beklentilerini artırması ile, yılın en kötü ayına hazırlanıyor.

10 yıl vadeli tahvil faizi 16 baz puan yükseldi. Yükseliş bugün gelecek konut satışları ve tüketici harcamaları verilerinin Ağustos'ta artışa işaret edeceğinin beklenmesi ile yükselen hisseler ile bugün azaldı. Bill Gross'un Pimco'dan ayrılma kararı da tahvil piyasasında satış dalgasına neden oldu. ABD Merkez Bankası Fed de gösterge faiz beklentisini yükseltirken, genişleme de Ekim'de sona erecek.

Londra'daki Bank of Montreal faiz işlemleri birimi idarecisi Craig Collins " Bu ayın ilk yarısında faiz artışının düzeyi noktasındaki endişeler nedeniyle faizlerde sert bir düşüş yaşandı. Parasal genişlemenini gelecek ay bitmesi ile faiz artışı kaçınılmaz olacak. İlk faiz artışı 2015'in 2. çeyreği ila ortalarında gelebilir" dedi.

10 yıl vadeli ABD tahvil faizi 3 baz puan gerileyerek, New York saati ile 07:19'da yüzde 2.50 oldu. Ağustos 2024 vadeli yüzde 2.375'lik tahvilin fiyatı 7/32 artarak 98 7/8 oldu.