Advertisement

ABD merkez bankası (Fed) politika yapıcıları yavaşlama gösteren küresel ekonominin ABD büyümesine engel teşkil edebileceğini ve faiz oranlarındaki artışın bu yüzden ertelenebileceğini ifade ediyor.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer Uluslar arası Para Fonu’nun (IMF) Washington’da gerçekleşen yıllık toplantısında yaptığı konuşmada, “Yabancı ekonomilerdeki büyümenin beklentilerden zayıf gelmesi halinde bu durumun ABD ekonomisi için sonuçları Fed’i genişlemeyi tahminlerden daha yavaş kaldırmaya yönlendirebilir” dedi.

Fischer’ın yaptığı yorum Fed yetkilileri arasında yankı yaparak ilerleme gösteren ABD ekonomisinin yabancı ekonomilerdeki zayıflığa ve güçlenen dolara karşı dayanma gücü ile ilgili endişeleri artırdı. Benzer endişelerin geçtiğimiz hafta yatırımcılarda da görülmesi ile Standard & Poor’s 500 Endeksi Mayıs ayından bu yana en zayıf seviyesine gerilerken, petrol fiyatları ayı piyasasına girdi.

Fed Guvernörü Daniel Tarullo bir bankacılık konferansında yaptığı açıklamalarda, “Dünya genelindeki ekonomik büyüme ile ilgili endişe duyuyorum. Bu durum açıkça kendi politikalarımızı gözden geçirmemize neden olacak” ifadelerini kullandı.

Fed’in Eylül ayı toplantı tutanaklarında da yetkililer küresel ekonomik yavaşlamanın ve güçlenen doların ABD ekonomisine risk oluşturduğunu ve bu durumun ihracat ve enflasyona zarar verebileceğini belirtmişti.