Advertisement

(16:15'te güncellendi)

Avrupa hisse senetleri ve ABD endeks vadeli kontratları, faizleri rekor düşük seviyede tutmanın küresel ekonomideki yavaşlamayı gidermeye yetmeyeceği endişesiyle düştükten ve geçen hafta tüm dünyada hisse senetlerinin toplam değerinin 1.5 trilyon dolar erimesinden sonra kayıplarını geri alarak yükseldi. Dolar ve petrol düşerken, altın, ABD Hazine tahvilleri ile birlikte değer kazandı.

Stoxx Europe 600 Endeksi, yüzde 0.8'lik kaybını geri aldıktan sonra, New york saati ile 09:03'te, yüzde 0.4 yukarıda seyrederken, Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları yüzde 0.3 yükseldi. Dolar 16 önemli para biriminin büyük bölümü karşısında değer kaybetti. ABD Hazine tahvilleri vadeli kontratları 11 ayın zirvesine çıktı ve İngiltere tahvilleri değer kazandı. Brent türü ham petrol geçen haftaki kayıplarını daha da derinleştirdi ve altın yüzde 0.5 değer kazandı.

Fed Başkan Yardımcısı Stanley Fischer, geçen hafta yaptığı açıklamada, ABD'de faiz artışlarının küresel ekonomideki yavaşlamayla birlikte gecikebileceğini söyledi. Chicago Fed Başkanı Charles Evans bugün Indianapolis'te mevcut ekonomik koşullar ve para politikasını değerlendirecek. Çin'de bugün açıklanan dış ticaret rakamları beklenenden güçlü çıktı.

Londra'da Coutts & Co.'nun küresel hisse senedi strateji müdürü James Butterfill, "Yatırımcılar, küresel büyümeye ilişkin korkuyu, rallide satış fırsatı olarak gördü," dedi ve "Bu satışlar, mevcut koşullarda biraz aşırıydı. ABD büyümesinin uzun vadede çok daha fazla sürdürülebilir hale gelmesini bekliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki 19 sanayi grubu arasında en hızlı yükselişi, Çin'de ihracatın geçen ay Şubat 2013'ten bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdiğini gösteren verinin ardından, madencilik grubu gösterdi.

Synergy Health Plc, Ohio merkezli hastane sterilizasyon ürünleri üreticisi Steris Corp.'un şirketi 1.2 milyar sterline (1.9 milyar dolar) satın alma konusunda anlaşmaya varmasının ardından yüzde 31 sıçradı. Dünyanın en büyük gözlük üreticisi Luxottica Group SpA, şirket CEO'sunun yönetim kuruluna yapılacak atamalar konusunda anlaşmazlığa düşmesinin ardından istifa etmesi sonucu yüzde 8.2 değer kaybetti.

(16:15'te güncellendi)