Advertisement

Yen dolar karşısında, Asya hisselerinin küresel ekonomik büyümeyle ilgili endişelerin ardından gerilemesi ve güvenli liman olarak görülen yene talebin artması ile 4 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

Yen 16 önemli para biriminin 3’ü hariç tümü karşısında yükselirken, Japonya hariç Asya hisseleri 5 haftalık kayıp dönemini genişletti. Dolar, Fed yetkililerinin küresel ekonomik yavaşlamanın ABD’de faiz artışının ertelenmesine neden olabileceğini ifade etmesinin ardından düşüş gösterdi. Avustralya doları, Çin’de ithalatın beklenmedik şekilde yükselmesi ve ihracatın beklentileri aşması ile 4 yılın en düşüğüne yakın seviyeden yükseliş kaydetti.

Westpac Banking Corp. piyasa stratejistlerinden Imre Speizer, “Bence güven en önemli etken olacak ve geçtiğimiz haftadaki olumsuzluğu taşıyacağız. Yenin bu durumdan fayda sağlamasını bekliyorum” dedi.

Yen dolar karşısında, 107.06 ile 16 Eylül’den bu yana en güçlü seviyeyi görmesinin ardından yüzde 0.5 değerlenerek Singapur saati ile 11:07’de 107.15 yen oldu.  Yen euro karşısında, 135.55 yen ile Kasım’dan bu yana en yüksek seviyeye ulaşmasının ardından 135.96 seviyesinde yatay seyrediyor. Dolar euro karşısında yüzde 0.5 gerileyerek 1.2695 dolardan işlem gördü.

ABD ve Japonya finans piyasaları resmi tatil nedeniyle bugün kapalı olacak. Sydney’deki Commonwealth Bank of Australia para birimi stratejistlerinden Joseph Capurso, “Zayıf likidite, para birimi piyasalarında volatiliteyi yükseltebilir” dedi.