Advertisement

AMB Başkanı Mario Draghi ve Bundesbank Başkanı Jems Weidmann, zayıf Euro Bölgesi ekonomisinin canlanmak için Avrupa Merkez Bankası’ndan ne kadar desteğe ihtiyacı olduğu konusunda yeniden anlaşmazlık yaşıyor.

Avrupa’nın ekonomik sıkıntıları, Uluslar arası Para Fonu’nun (IMF) hafta sonu gerçekleşen toplantısında en önemli endişe olduğunu tekrar kanıtlarken, Draghi deflasyon riskini ortadan kaldırmak için AMB’nin bilanço tablosunu 1 trilyon euro (1.3 trilyon dolar) genişletmeye hazır olduğunu yineledi. Weidmann ise hedef miktarın sabit ve değiştirilmez olmadığını söyleyerek yanıt verdi.

Euro Bölgesi ekonomisinin durma noktasına geldiği ve enflasyonun yüzde 2’nin hemen altı olarak hedeflenen seviyenin daha aşağısına gerilediğinin görüldüğü bu dönemde AMB politikasının merkezindeki ayrışmalar AMB’nin başarılı olmasına risk oluşturuyor. Geçmiş deneyimler Draghi’nin Alman meslektaşına galip geleceğine işaret ediyor.

Frankfurt’taki Commerzbank AG başekonomisti Joerg Kraemer, “Yönetim kurulunda AMB’nin ne yapması gerektiği ile ilgili inanılmaz büyük bir çatışma var. Belli ki Draghi ile Weidmann yeniden karşı karşıya geldi. Ancak sonuçta Draghi istediğini yaptıracaktır ve gelecek yıl parasal genişleme görürüz” dedi.