Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, küresel ekonominin yavaşladığı endişeleri ile teknoloji ve sanayi hisseleri öncülüğünde 6 ayın en düşük seviyesine yöneldi.

Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. yüzde 3.6 değer kaybederken, Taiex Endeksi ABD hisselerindeki kayıpların ardından 2 yılşdan uzun bir sürenin en büyük düşüşünü kaydetti. Hyundai Mipo Dockyard Co. Seul’da yüzde 6.5 gerileyerek sanayi şirketlerindeki kayıpları hızlandırdı. Agile Property Holdings Ltd., şirket başkanının Çin savcıların kontrolü altında yerleştirilmesinin ardından Hong KongDa rekor seviyede değer kaybına uğradı. PetroChina Co., Brent petrolün geçtiğimiz haftaki düşüşü genişletmesi ile yüzde 2 geriledi.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, yüzde 0.8 düşerek Hong Kong saati ile 13:51’de 928.31 puan oldu ve düşüşü 2. güne taşıdı. Endeks, 8 Eylül’de ulaştığı bu yılın en yüksek seviyesinden yüzde 10’dan fazla gerileyerek bazı yatırımcılara göre düzeltme olacağı sinyali veriyor. Fed Başkan Yardımcısı Stanlet Fischer hafta sonu yaptı açıklama ile yabancı ekonomilerdeki yavaşlamanın ABD faiz oranları artışını erteleyebileceğini ifade etti. Fed Guvernörü Daniel Tarullo ise küresel ekonomik genişlemesi ile ilgili endişeleri olduğunu söyledi.

Capital Nomura Securities Pcl yatırım stratejistlerinden Koraphat Vorachet, “Özellikle Avrupa’daki küresel ekonomik yavaşlamaya ilişkin endişeler yatırımcı güvenine zarar veriyor. Yavaşlama, teknoloji ürünlerinden emtiaya talebi düşürecek” diye konuştu.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 2 düşerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 10.6 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  yüzde 1.9 gerilerken, 14.2 kat değerleme kaydedildi.