Advertisement

Gelişen piyasalarda büyüme, Çin’in solmaya başlayan dinamizmi, Doğu Avrupa ekonomilerindeki zayıf performans ve Latin Amerika’daki gerilemenin kombinasyonuna bağlı olarak finansal krizin sonrası dönemden bu yana en düşük seviyelere çekilmeye hazırlanıyor.

FT haberine göre gelişmekte olan ekonomilerin yavaşlayan bir büyüme dönemine girdiğine yönelik sinyaller, Batılı devletlerin zorlanmaya devam etmesi, petrol fiyatlarının 4 yılın en düşük seviyesine yönelmesi ve Euro Bölgesi’nin en büyük ekonomisi Almanya’nın gerileyen büyümeden zarar görmesi ile küresel görünüm ile ilgili endişeleri alevlendirecek.

Capital Economics’in 19 büyük gelişmekte olan ekonomisinden derlediği verilere göre Ağustos ayında sanayi üretimi ve ikinci çeyrekte tüketici harcamaları 2009’dan bu yana en düşük seviyeye gerilerken, ihracat Ağustos ayında daraldı.

Capital Economics gelişen piyasalar baş ekonomisti Neik Shearing, “Söz konusu trendler, yavaşlayan büyümenin dünyanın en dinamik ekonomileri için kalıcı olmaya başladığına işaret ediyor ve bu yeni normal’ olarak adlandırılabilir. İçinde bulunduğumuz yılın geri kalanı için süreç böyle ilerleyecek. Mevcut hal, gelinebilinecek en iyi durum olarak karşımıza çıkıyor” dedi.

Uluslar arası Para Fonu’nun (IMF) yıllık toplantısında konuşan fonun başekonomisti Oliver Blanchard, “Orta vadede gelişen piyasaların zemininde oldukça önemli bir değişiklik oldu” ifadesini kullandı.

IMF Başkanı Christine Lagarde, Brezilya ve Rusya gibi ülkelerde kayda değer ölçüde bir yavaşlama olduğunu söyledi ve parasal genişlemenin sona ermesinin gelişmekte olan ekonomilerde şok dalgaları yaratabileceğini belirtti. Lagarde, “Bu ekonomilerin geçtiğimiz aylarda gözlemlediğimizden daha fazla volatiliteye kendilerini hazırlayabilmeleri için uyarılarda bulunacağız” diye konuştu.