Advertisement

Rusya’nın para birimini korumak için yaptığı müdahale, düşüş gösteren petrol fiyatlarının rubledeki 7 ay içindeki en uzun süreli değer kaybını şiddetlendirmesi ile geçtiğimiz hafta 4 milyar doları aştı.

Rusya merkez bankası, web sitesinde yayımlanan verilere göre 9 Ekim 866 milyon dolar tutarında yabancı para birimi harcaması yaptı. Doğalgazla birlikte Rusya gelirlerinin yaklaşık yarısına katkı sağlayan petrol geçtiğimiz hafta ABD’de yüzde 4.4 değer kaybederek Ocak ayından bu yana en büyük haftalık kaybı gösterdi.

Ruble dolar karşısında düşüşü 5. haftaya taşıyarak Rusya’nın Mart ayında Kırım’ı ilhakından bu yana en uzun süreli en uzun süreli gerileme dönemini kaydetti. Faiz oranlarının yükseleceği iddiaları, Ukrayna’yla ilgili yaptırımların yurtiçinde dolar ve euro eksikliğine yol açmasının ardından, merkez bankasının para birimini desteklemek için borçlanma maliyetlerini yükselteceği söylentileri ile Ekim’de 6 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Ing Groep NV Rusya başekonomisti Dmitry Polevoy, “Rubleyi yönlendiren ana faktör şu an için petrol fiyatları. Petroldeki düşüş, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki birliklerini geri çekeceği açıklamasını tamamıyla gölgede bırakıyor” dedi.