Advertisement

Brent petrolü vadelilerinin 4 yıla yakın bir sürenin en düşük seviyesine gerilemesi ile Irak petrol fiyatı indiriminde Suudi Arabistan ve İran’ı takip ederek Asya’ya Basrah Light petrolünü Ocak 2009’dan bu yana en büyük indirimli fiyattan satacak.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu’nun (OPEC) ikinci en büyük petrol üreticisi Irak’ın SOMO olarak bilenen Devlet Petrol Pazarlama şirketi Kasım’da Asya ve Avrupa’ya yapılacak arz için fiyat farklılıklarını düşürdüğü bildirildi. Petrol vadelileri Londra’da yüzde 3.6 gerileyerek Aralık 2010’dan bu yana en düşük gün içi seviyeye inerken Batı Teksas türü ham petrol (WTI), geçtiğimiz hafta ayı piyasasına girmesinin ardından yüzde 1.8 değer kaybetti.

Dünyanın en çok işlem gören iki petrol vadelisi, talepteki büyümenin yavaşlaması ve ABD, Rusya ve diğer ülkelerde üretimin genişlemesi ile düşüş kaydediyor. OPEC’in en büyük üreticileri petrol fiyatlarını indirerek cevap verirken, piyasa payı için rekabet etmeye hazır oldukları spekülasyonları artıyor. İran geçtiğimiz hafta Kasım ayında Asya’ya satacağı petrolün Suudi Arabistan’daki fiyat düşüşlerine uyarak 6 yılın en büyük indirimi ile yapılacağını açıkladı.

Indian Oil Corp. başkanı B. Ashok, “Piyasadaki gelişmeler bizim gibi Orta Doğu müşterileri için olumlu. Gelecek aylarda fiyatların nereye gideceğini bekleyip göreceğiz. Genellikle kış aylarında biraz yükseliş görülür” dedi.

Kasım vadeli Brent petrolü kontratları Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 3.21 dolar gerileyerek Sydney saati ile 16:09’da varil başına 88.93 dolardan işlem gördü. Kontrat 9 Ekim’de 90.05 dolar ile Haziran 2012’den bu yana en düşük seviyeden kapanış yaptı. Fiyatlar bu yıl yüzde 20’ye yakın seviyede düşüş gösterdi.

Kasım vadeli Brent petrolü Nymex elektronik işlemlerde yüzde 1.5 düşerek varil başına 84.55 dolardan alıcı buldu. Kontrat 9 Ekim’de 85.77 dolar ile Aralık 2012’den bu yana en zayıf seviyeden kapanış yaptı. ABD gösterge petrolü WTI ile Brent petrolü arasındaki fark 10 Ekim’de 4.39 seviyesinde idi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2014 Salı, 07:41 Misafir 200kg varil.170 yapar.400 tl varil eder.2 tl fiyat eder.ne hikmetse turkiyede 4.30 tl mazot.benzin 5 tl...ortala 4.5 carp 200kg...900 tl eder....yahu bulgarda mazot 0.60 cent euro mazot....demekki turkiyenin deniziyle kerizi bitmez...vurun sopayi garibana