Advertisement

Hedge fonları, yükseliş beklentisi ile açtıkları altın pozisyolarını, fiyatların küresel ekonomik büyümenin zayıflamakta olduğuna ilişkin endişelere bağlı olarak Haziran'dan bu yana en hızlı artışını gerçekleştirmesinden hemen önce azalttı

ABD'de resmi verilere göre, New York'ta vadeli ve opsiyon piyasasında açılan net uzun altın pozisyonları, düşüşünü sekizinci haftaya taşıdı. Uluslararası Para Fonu (IMF), 7 Ekim'de yaptığı açıklamada, 2015 yılı için dünya ekonomisi büyüme tahminini düşürdü. Fed'in geçen hafta açıklanan toplantı tutanakları, politika yapıcıların, dünya ekonomisindeki yavaşlamadan endişe duyduklarını gösterdi ve bu durum, rekor düşük seviyedeki borçlanma maliyetlerinin sürdüreleceği beklentisini güçlendirdi.

Altın destekli exchange traded fonlarının (ETF) toplam değeri geçen hafta yaklaşık 1.2 milyar dolar ile Haziran ayından bu yana en hızlı artışını gösterdi. New York'ta işlem gören vadeli kontratların 30 günlük tarihi volatilitesi, 9 Ekim'de, yatırımcı ilgisinin yeniden artması ile birlikte, bir ayı aşkın sürenin en yüksek seviyesine çıktı. Altın fiyatları, bu yılın ilk yarısında, Ukrayna ve Orta Doğu'da artan gerilimin güvenli liman alımlarını artırması sonucu yüzde 10 yükseldi.

U.S. Global Investors'ın para yöneticilerimden Ralph Aldis, 8 Ekim'de yaptığı değerlendirmede, "Fed'in agresif bir şekilde faiz artırımına gideceği bir büyüme senaryosunun içinde olduğumuzu düşünmüyorum," dedi ve "Ücretlerde artış yok ve bu durum, insanların henüz resesyondan çıkıldığını hissetmediğini söylemesinin nedenlerinden biri. Bu noktada muhtemelen bazı kırılmalar göreceğiz" şeklinde görüş bildirdi.

Fiyat Rallisi

Vadeli kontratlar, New York Comex piyasasında geçen hafta, yüzde 2.4 ile Haziran ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirerek ons başına 1,221.70 dolara çıktı ve beş haftadır süren düşüşünü sonlandırdı. 22 ham maddeden oluşan Bloomberg Emtia Endeksi geçen hafta yüzde 0.2 yükselirken, küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 2.7 geriledi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 7 Ekim'de bitan haftada, yüzde 1.2 gerileyerek 37,275'e indi. Düşüş beklentisi ile açılan kısa pozisyon sayısı yüzde 0.2 daraldı ve son sekiz haftada ilk azalışını gerçekleştirdi.

Altın geçen ay, ABD'de istihdam piyasasının iyileşmekte olduğuna ilişkin işaretlerin Fed'in borçlanma maliyetlerini yükseltmeye yaklaştığı görüşünü güçlendirmesinin etkisiyle yüzde 5.9 değer kaybetti. Fed'in geçen hafta açıklanan toplantı tutanakları, güçlenen doların ihracatı olumsuz etkileyebileceğini kaydaden politika yapıcıları arasındaki artan endişelerin altını çizdi. ABD merkez bankası, faizleri "kayda değer bir süre" düşük tutma tahhüdünü yineledi.

Fiziki alımlar, Diwali festivalinin yaklaştığı Hindistan'da ve aynı zamanda Çin'de de artıyor. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası'nda gösterge altın kontratının işlem hacminin aylık hareketli ortalaması, Barclays Plc'nin 10 Ekim'deki raporuna göre, Mayıs 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı.

BU HABERE YORUM YAZ
 
14 Ekim 2014 Salı, 01:04 Misafir yalan