Advertisement

Hong Kong Eylül ayında beklenmedik şekilde Çin için yapılan sevkiyatlarda ABD’nin önüne geçti. Ancak bu verinin doğruluğuna herkes ikna olmadı.

Everbright Securities Co., Australia & New Zealand Banking Group Ltd. ve Bank of Communications Co. gibi bankaların analistleri, fazla faturalandırma ve fazla bildirimde bulunmanın Hong Kong’a yapılan ihracattaki bir önceki yıla göre yüzde 34’lük yükselişi açıklayabileceğini ifade ediyor.

Hong Kong’un Çin’den yaptığı ithalat verisi ve Çin’in Hong Kong’a yaptığı ihracat verisi arasındaki çelişki zaman içinde incelendiğinde, fazla faturalandırmanın Çin’in yükselen para birimi üzerine iddiaya girmek için sermaye akışlarının gizlenmesi amacıyla kullanıldığı belirtiliyor. Çin’in ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 1.53 yükselerek Şubat 2013’ten bu yana en büyük artışı kaydetti. Bloomberg anketine katılan analistlerin tahmin medyanı yüzde 12 artış görüleceği yönündeydi.

Everbright Securities başekonomisti Xu Gao, “Verilen çarpıtıldığına yönelik işaretler tekrar ortaya çıktı. Eğer politika yapıcılar yurtdışı talebe yönelik tahminlerini bu sahte ticaret verilerine göre yüksek belirleyerek yurtiçinde büyümeyi istikrarlaştırma çabalarını düşürürlerse, ekonomik görünüm endişe verici olabilir” dedi.