Advertisement

(21:57'de güncellendi)

ABD hisseleri küçük ölçekli hisselerdeki ralli ile yükselirken, petrol fiyatları gerilemeyi sürdürüyor. 30 yıl vadeli ABD Hazine tahvil faizleri 2011'den bu yana ilk kez yüzde 3'ün altına indi. Standard & Poor's 500 Endeksi New York saati ile 12:53'te yüzde 0.9 gerileyerek 1,891.58 oldu. Russell 2000 ise yüzde 1.8 yükseldi.

30 yıl vadeli ABD tahvil faizleri 3 baz puan düşerek yüzde 2.98 olurken, Brent petrolü yüzde 2.4 geriledi.

ABD hisse senetlerinin toplam değeri, küresel ekonomideki yavaşlamanın Fed'in faizleri uzun bir süre daha sıfır seviyesi yakınında tutmasının faydalarını gidereceği endişeleri ile birlikte, 8 Ekim'den bu yana yaklaşık 744 milyar dolar azaldı. ABD'nin en büyük bankası JPMorgan Chase & Co. üçüncü çeyrekte zarardan kara dönerken, Citigroup'un tahvil işlemleri geliri yükseldi ve Wells Fargo & Co.'nun karı analistlerin tahminlerine yakın çıktı. Avrupa'da bugün açıklanan veriler, İsveç ve İspanya'da tüketici güvenlerinin düştüğünü ve İngiltere'de enflasyonun beş yılın en düşük seviyesine yavaşladığını ve Almanya'da yatırımcı güveninin düşüşünü 10'ncu aya taşıdığını gösterdi.

Kopenhag'da SEB AB çapraz varlık strateji müdürü Thomas Thygesen, "Piyasa sıçrama yapacak, zira son dönemde görülen satışlar oldukça sertti ve yatırımcılar aşırı riskten kaçma durumuna ulaştı," dedi ve "Küresel yavaşlamanın ABD ekonomisini etkileyeceğine ilişkin endişeler biraz aşırı. Fed'in yalnızca doğru zaman geldiğinde faizleri ayarlayacağını biliyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

(21:57'de güncellendi)