Advertisement

Çin Merkez Bankası, bankalara 14 günlük repo işlemleri için ödediği faizi, bu ay ikinci kez düşürdü. Bu adımın, uzun vadeli borçlanma maliyetlerinde düşüş getireceği ve ekonomiyi destekleyeceği beklentisi ile tahvillerde bir ralliye neden oldu.

Cin Merkez Bankası (PBOC), internet sitesindeki açıklamaya göre, bugün yüzde 3.4 faizle 20 milyar yuanlık (3.3 milyar dolar) kontrat sattı. Bu faiz, 9 Ekim'deki benzer ihalede yüzde 3.5 seviyesindeydi. Para otoritesi önceki faiz indirimini 18 Ekim'de yüzde 3.7'den yapmıştı. Şanghay merkezli Shenyin Wanguo'da Chen Kang'ın başkanlığını yaptığı analistler, bugünkü iki haftada bir yapılan ihale öncesi, yüzde 3.3 civarındaki bankalararası 14 günlük repor faizi ile birlikte, Çin Merkez Bankası'nın faizi yeniden düşürme zamanının geldiğini söyledi.

Bir yıl vadeli faiz swaplarının maliyeti, diğer bir deyişle, dalgalı yedi gün vadeli repo faizi elde etmek için yapılan sabit ödeme, 11 baz puan düşerek, Şanghay saati ile 14:11'de, yüzde 3.14'e inerek Şubat 2013'ten bu yana en düşük seviyesine geriledi. Bu düşüş 29 Eylül'den bu yana en hızlı gerilemeyi işaret ediyor.

Şanghay'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. ekonomistlerinden Zhou Hao, "Bu, genel finansman maliyetlerini azaltmaya yönelik diğer bir adım," dedi ve "Çin Merkez Bankası bunu, halen tarihsel olarak göreceli yüksek seviyelerde bulunan ticari banka kredi faizlerini düşürmek için kullanmak istiyor.

Çin Başbakanı Li Keqiang, 2008 finansal krizinden sonra başlayan borçlanma çılgınlığının, aralarında JPMorgan Chase & Co.'nunkiler de bulunan ekonomistleri, bu durumu, 1990'larda Asya ülkelerini geri ödeme sorunlarına iten borç artışları ile karşılaştırma yapmaya itmesi ile birlikte, reformları hızlandırdı. Çin Merkez Bankası geçen ay, bazı bankalar için zorunlu karşılıkları ikinci çeyrekte düşürmesinin ardından, ülkenin beş büyük bankasının her birine 100 milyar yuan verdi.