Advertisement

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,7 azaldı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2014 yılı ağustos ayına ilişkin sanayi ciro endeksini açıkladı.

Buna göre, ağustosta bir önceki aya göre sanayinin alt sektörlerinden madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi değişmedi, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 0,8 azalış gösterdi.

Takvim etkisinden arındırılmış toplam sanayi ciro endeksi, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 11,7 artış kaydetti. Ağustosta geçen yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinde yüzde 9,5, imalat sanayi sektörü endeksinde de 11,8 artış yaşandı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında aylık bazda en fazla düşüş yüzde 5,1 ile enerjide gerçekleşti.

İmalat sanayi ciro endeksinde ise ağustosta bir önceki aya göre en fazla düşüş yüzde 9,1 ile temel eczacılık ürünlerinin ve eczacılığa ilişkin malzemelerin imalatında görüldü. Bu düşüşü, yüzde 8,7 ile giyim eşyalarının imalatı ve yüzde 5,9 ile deri ve ilgili ürünlerin imalatı takip etti.

İmalat sanayi alt sektörlerinde ağustos ayında bir önceki aya göre en yüksek artış yüzde 24,1 ile makine ve ekipmanların kurulumu ve onarımında gerçekleşti. Bu artışı yüzde 17,1 ile diğer ulaşım araçlarının imalatı ve yüzde 11 ile mobilya hariç ağaç, ağaç ürünleri ve mantar ürünleri imalatı izledi.

AA