Advertisement

Nikel, Euro Bölgesi sanayi üretimi verisinin açıklanması öncesinde ve Çin ticaret verilerinin beklentilerin üzerinde gelmesinin ardından kazançları genişletirken, bakır  haftanın en yüksek seviyesinden artış gösteriyor.

Nikel yüzde 1 kadar değerlenirken, bakır dün 6 Ekim’den bu yana en yüksek seviyeden kapanmasının ardından bugün yüzde 0.5 kadar artış kaydetti. Bloomberg anketine katılan analistler Euro Bölgesi’nde sanayi üretiminin bir önceki aya göre Ağustos ayında yüzde 1.6 gerileme göstereceği tahmininde bulunuyor. Temmuz sanayi üretiminde ayında yüzde 1 genişleme kaydedilmişti.

Dünyanın en büyük sanayi metali tüketicisi Çin tarafından yapılan ihracatlar bir önceki yıla göre yüzde 1.53 yükselerek Şubat 2013’ten bu yana en büyük artışı gösterdi. Bloomberg anketine katılan analist beklentileri yüzde 12 yükseliş olacağı yönündeydi.

Sydney’deki Mine Life Pty kıdemli kaynak analisti Gavin Wendt, “Piyasalar genel olarak Çin’den gelen olumlu veriden etkileniyor” dedi.

Endonezya’nın Ocak ayında işlenmemiş cevhere ihracatına yasak getirmesinin ardından nikel bu yıl yüzde 19 değerlenerek Londra Metal Borsası’ndaki (LME) en iyi performansı gösteren metal oldu.

Üç ay vadeli nikel kontratı LME’de yükselişi 2. güne taşıyarak ton başına 16,623 dolara kadar ulaştı. Kontrat yüzde 0.9 artarak Hong Kong saati ile 15:04‘te ton başına 16,603 dolardan işlem gördü. Üç ay vadeli bakır kontratı yüzde 0.3 değerlenerek ton başına 6,729.50 dolara geldi.

Aralık vadeli bakır kontratı New York’ta yüzde 0.3 yükselerek pound başına 3.048 dolar oldu. Aynı ay vadeli bakır kontratı Şanghay’da yüzde 0.5 artış ile ton başına 48,100 yuandan (7,854 dolar) kapanış yaptı.

LME’de kurşun ve kalay yükselirken, alüminyum ve çinko yatay seyretti.