Advertisement

Ukrayna’da kriz bir nebze dinmiş gibi gözükse de, liderler henüz son sözlerini söylemiş değil. Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko yarın Rus mevkidaşı Putin ile Avrupalı liderler eşliğinde bir araya gelecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel görüşme öncesi Ukrayna’da suların durulmamasından Rusya’yı sorumlu tutarken, Putin kriz üzerinden şantaja fırsat vermeyeceklerini belirterek cevap verdi. Önemli nükleer güçler arasında çıkacak anlaşmazlığın olası sonuçları noktasında uyarılar yapan Putin, hükümetinin Avrupa Birliği’nde (AB) çıkacak bir enerji krizinden sorumlu olmayacağını ifade etti. AB ülkeleri ısınma ve elektrik için kullandıkları doğal gazın yüzde 15’ini Rusya’dan tedarik ediyor ve boru hattı Ukrayna üzerinden geçiyor.

Merkel ve AB ile ABD’deki müttefikleri Rusya’yı Ukrayna’daki ayrılıkçılara yardım yapmakla suçluyor. Rusya tüm suçlamaları reddetse dahi ABD ve AB’nin ekonomik yaptırımlarından kurtulamadı. Yaptırımlar ile sarsılan Rusya ekonomisi resesyonun eşiğine geldi.

Merkel Minsk’te varılan ateşkesin tam anlamıyla uygulanmasından Rusya’nın sorumlu olduğunu belirtti.

Ruble Rusya Merkez Bankası’nın 2016’ya kadar 50 milyar dolarlık Döviz rezervi sağlama taahhüdünün petrol fiyatlarındaki düşüşün etkisini hafifletememesini ardından rekor düşük seviyelerde seyrediyor. Ruble yüzde 1.2 gerileyerek dolar karşısında Moskova saati ile 19:23’te 46.0715 oldu. Micex endeksi yüzde 1.2 geriledi.