Advertisement

Minneapolis Fed Başkanı Narayana Kocherlakota, işgücü piyasasının hala tam istihdamdan uzak olduğu vurgulayarak, Fed'in işsizlikle mücadele eden Amerikalılar için daha fazlasını yapabileceği söyledi.

Montana eyaletinin Billings şehrinde konuşan Kocherlakota, Fed'in para politikalarına yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Konuşmasında "Hala tam istihdamın altındayız. Yapabileceğimiz daha çok şey var" diyen Kocherlakota, Fed'in faiz artırımına 2015 yılında başlanmasının "uygunsuz" olacağı uyarısını yaptı.

Kocherlakota, enflasyon beklentilerinin iki yıl içinde de yüzde 2'nin altında kalacağını öne sürerek, "Hem enflasyon hem de istihdamın düşük olması Fed'e insanlara daha çok yardım edebilmesi için bir fırsat sağlıyor" ifadesini kullandı.

Enflasyonun daha sıkı para politikaları için çok düşük olduğunu savunan Kocherlakota, para politikasının finansal krizden kaynaklanan sorunların çözümünde yetersiz kaldığının altını çizdi.

Kocherlakota, Fed'in politikalarını daha etkili hale getirebilmek için yüzde 2'lik enflasyon hedefinin 2 yıllık bir takvime bağlanmasını önerdi.

Fed Atlanta Başkanı Dennis Lockhart da Kocherlakota'nın istihdama yönelik görüşlerine destek verdi. Yarı zamanlı çalışanların işgücü piyasasındaki fazlalığına dikkati çeken Lockhart, "Göstergeler, Fed'in politikaları açısından işgücü piyasasının hala normalden uzak olduğunu ortaya koyuyor" dedi.

Komitenin bir sonraki toplantısı, 28-29 Ekim'de gerçekleşecek.

BU HABERE YORUM YAZ
 
18 Ekim 2014 Cumartesi, 12:58 Misafir Faizlerin arttigi bir ortamda fabrikalar nasil acilir dostum, faizleri arttirarak cektigin para, para piyasalarina kisa vadeli girer yatirim olarak degil, burda amaç usd nin asiri degerlenmesini onlemek, sadece fauz arttirim soylemi ile usd tum para birimleri karsisinda asiri degerlendi ve kur savas
17 Ekim 2014 Cuma, 10:36 eren.beskardes@gmail.com işgücü için önce iş yaratmak gerekir, kapatılan fabrikaların açılması gerekir amerika'da... bunun için de para gerekir, parayı geri amerika'ya sokmak için de faiz arttırımı gerekir... bunlar sadece arbitrajda oynamak isteyenlerin on çeneden konuşmaları... para yapıyor fed...