Advertisement

ABD hisseleri St. Louis Fed Başkanı Bullard’ın enflasyon beklentilerindeki düşüşü engellemek için parasal genişlemeden çıkışın ertelenmesinin düşünülmesi gerektiği yönündeki yorumlarının ardından erken saatlerdeki kayıplarından toparlandı.

Cheesepeake Energy Corp., doğalgaz ve petrol sahalarını 5.4 milyar dolara satma planı ile 6 yıla yakın bir sürenin en büyük yükselişini göstererek enerji üreticilerindeki ralliye öncülük etti. Netflix Inc. fiyatlara yapılan artışın abone büyümesini yavaşlattığını açıklamasının ardından yüzde 19 değer kaybına uğradı. EBay Inc. satışlarının beklentilerin altında kalması ile yüzde 4.7 düşüş kaydetti.

Standard & Poor’s 500 Endeksi, erken saatlerde yüzde 1.5 kadar gerilemesinin ardından 0.27 puan veya yüzde 0.1’den az yükselerek New York saati ile 16:00’da 1.862.76 puandan günü tamamladı. Endeks 18 Eylül’deki rekor seviyesinden yüzde 7.4 aşağıda. Dow Jones endeksi 24.5 puanlık düşüşle 16,117.24 seviyesine geldi. Russell 2000 endeksi yüzde 1.3 artarak üç günlük yükselişi yüzde 3.5’e genişletti ve Haziran ayından bu yana en büyük kazancı kaydetti

St. Louis’deki Stifel Nicolaus & Co para yöneticisi Chad Morganlander “Bullard’ın yorumları kısa süreli katkı sağladı. Ancak piyasaların genelinde genişlemenin sonlanmasına odaklanılmış durumda” dedi.