Advertisement

(15:24'te güncellendi)

Batı Teksas türü ham petrol (WTI), Goldman Sachs'ın piyasada arz fazlası olmadığını belirtmesinin ardından yeniden 80 doların üstüne çıktı. Kontrat bir ayın en dik yükselişine yaklaşırken, Brent petrolü Londra'da yükseldi.

Petrol vadelileri New York’ta bugün yüzde 2.1 kadar yükselerek, 27 ayın en düşük seviyesi olan 79.78 dolardan toparlandı. Fiyatlar yine de üst üste 3. haftalık düşüşe hazırlanırken, Suudi Arabistan ve diğer Petrol İhraç Eden Ülkeler Organizasyonu (OPEC) üyelerinin petrol arzındaki fazlalığı hafifletmek için üretimi düşürmeyecekleri spekülasyonları ile ayı piyasasına girdi. Goldman Sachs'a göre ham petrolde arz fazlası olduğunu söylemek için henüz çok erken.

BNP Paribas SA ve Bank of America Corp. gibi bankalar petroldeki düşüşün sonlandığı tahmininde bulunurken, petrol düşüşten toparlanıyor. Bankalar OPEC’in ABD’de üretimin 30 yılın en yüksek seviyesine ulaşması ve dünyada talep büyümesinin yavaşlaması ile artan petrol arzı fazlasını hafifletmek için üretimi düşüreceğini öngörüyor. Ancak Suudi Arabistan ve Kuveyt’in petrol fiyatlarındaki düşüşün acil bir üretim kesintisi gerektirmediği açıklaması yapması ile düşüşlerin süreceği endişeleri arttı.

Barclays Plc emtia analistlerinden Miswin Mahesh, “Toparlanmadan önce biraz daha düşüş görebiliriz. Piyasa hala arz tarafında dengelerin oturmasını bekliyor” dedi.

Kasım vadeli WTI petrol Nymex elektronik işlemlerde 1.1 dolar kadar yükselerek Londra saati ile 12:19'da varil başına 83.81 dolar oldu. Kontrat dün 92 sent artış ile 82.70 dolara ulaşarak 4 günden bu yana ilk kazancı sağladı. Tüm kontratlarda işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 32 yukarısında seyrediyor. Fiyatlar bu hafta 2.2 ve 2014’te 15 geriledi.

Aralık vadeli Brent petrolü kontratı Londra merkezli ICE Futures Europe Borsasında 93 sent kadar veya yüzde 1.1 yükseliş ile varil balına 86.75 dolardan alıcı buldu. Kasım vadeli kontratın vadesi dün doldu. Kasım vadeli Brent petrolü kontratı dün 69 sent artış ile 84.47 dolar seviyesine geldi. Avrupa gösterge petrolü ile WTI arasındaki fark geçtiğimiz haftanın sonunda 4.39 seviyesinde iken, bugün 3.72 seviyesinde.

(15:24'te güncellendi)