Advertisement

Gelişen piyasa hisseleri, küresel büyümenin yavaşladığı endişesinin derinleşmesi ve Çin hisselerinin Şanghay-Hong Kong işlem bağlantısının ertelenme ihtimali ile gerilemesinin ardından 16 ayın en uzun süreli haftalık düşüşünü kaydetmeye hazırlanıyor.

Asya’nın en büyük yazılım hizmeti sağlayıcısı Tata Consultancy Services Ltd., çeyrek dönem karının beklentilerin altında kalması ile 3 yılın en büyük düşüşünü kaydetti. Largan Precision Co., UBS AG’nin şirketin hisse senedi notunu düşürmesinin ardından 3 haftanın en sert gerilemesini gösterdi. Sinopharm Gorup Co., Ebola virüsünün ilaç talebini artıracağı beklentileri ile geçtiğimiz üç günde yüzde 7.8 yükselmesinin ardından haftalık kazancı düşürdü. SapuraKencana Petroleum Bhd. ve Bumi Armada Bhd. Petrol fiyatlarının toparlanması ile ralli yaptı.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.2 düşerek Hong Kong saati ile 13:35’te 698.43 puan oldu. Endeks bu hafta yüzde 2.1 gerileme ile 21 Haziran 2013’te sona eren 6 haftalık periyottan bu yana en uzun süreli düşüş dönemini kaydetmeye hazırlanıyor. Yatırımcılar, 15 Ekim’de biten haftada gelişmekte olan piyasa fonlarından 2.4 milyar dolar çektiler. Citigroup Inc. verilerine göre Çin bağlantılı Borsa yatırım fonları (ETF) 1.4 milyar dolar sermaye çıkışı gördü.

Şanghay’da bulunan West Chine Securities Co. analistlerinden Wei Wei, “Yatırımcılar riskli varlıklardan geri çekilme modunda ve güvenli varlıklara yöneliyorlar” diye konuştu.

Bloomberg’in derlediği verilere göre, gelişen piyasaların gösterge endeksi bu yıl yüzde 3.4 düşerken, yıllık bazda tahmini gelirlerin 10.4 katı işlem gördü. Aynı süreçte MSCI Dünya Endeksi,  yüzde 4.1 gerileme gösterirken, 13.8 kat değerleme kaydedildi.