Advertisement

Spekülatörler, yükseliş beklentisi ile açtıkları altın pozisyonlarını, küresel büyümenin yavaşlamakta olduğu endişelerinin hisse senedi piyasalarını düşürmesinin ardından, son dokuz haftada ilk kez artırdı.

New York'ki altın vadeli ve opsiyon işlemlerinde, net uzun pozisyon sayısındaki artış, 2010'dan bu yana haftalık bazda en uzun süreli düşüş dönemini sonlandırdı. Altın fiyatları, küresel hisse senetlerinin sekiz ayın en düşük seviyesine inmesi ile birlikte yükselişini ikinci haftaya taşıdı.

Küresel hisse senetlerin değeri, Uluslararası Para Fonu'nun (IMF) 2015 yılı için küresel büyüme tahminini düşürmesi ile birlikte, bu ay 3.2 trilyon dolar eridi. Fed politika yapıcıları, yavaşlamakta olan diğer ekonomilerin ABD ekonomisine risk oluşturduğunu kaydetmesi ile birlikte, exchange traded fonları (ETF) yoluyla altın alımları Temmuz ayından bu yana en hızlı artışını gerçekleştirdi.

New York'ta JHS Capital Advisors'ın taahhütlü yatırım yönetimi analisti Eric Zoldan, "Son birkaç haftada, tüm varlık sınıflarından para çıktığı zaman, altında para çıkışının olmadığı daha açık bir şekilde ortaya çıktı," dedi ve "Küresel ekonomi ve talebin kötüleştiğine ilişkin haberlerin gelmesi, yatırımcıların yeniden altına gelmesine neden oluyor," şeklinde görüş bildirdi.

Altın Fiyatları

Altın vadeli kontratları, New York Comex piyasasında, geçen hafta, önceki hafta Haziran ayından bu yana en hızlı yükselişini göstermesinin ardından yüzde 2.4 daha arttı. 22 ham maddeden oluşan Bloomberg Emtia Endeksi geçen hafta yüzde 0.6 geriledi. Küresel hisse senetlerinin göstergesi MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi yüzde 0.9 geriledi ve 16 Ekim'de, Şubat ayından bu yana en düşük seviyesini gördü. Bloomberg Dolar Spot Endeksi yüzde 0.62lıkbir düşüş gerçekleştirdi.

ABD Emtia Vadeli İşlemler Komisyonu verilerine göre, altında net uzun pozisyon sayısı, 14 Ekim ile biten haftada, yüzde 39 artarak 51,994'e çıktı. Bu, 24 Haziran'dan bu yana en hızlı artışı işaret ediyor. Kısa pozisyon sayısı şse yüzde 1.7 daraldı.

Altın destekli exchange traded fonlarının (ETF) değeri, 17 Ekim'de sona eren iki haftalık dönemde yaklaşık 2.1 milyar dolar arttı. Almanya 2015 yılı için büyüme tahminini düşürdü ve yatırımcı güveni, 14 Ekim'de açıklanan diğer bir veriye göre, son iki yılın en zayıf seviyesine indi.

Büyümenin yavaşladığına ilişkin işaretler, küresel merkez bankalarının teşvik tedbirlerini artıracağı ve Fed'in faiz artırımını geciktirebileceği beklentilerini güçlendirdi. Avrupa Merkez Bankası (AMB) icra kurulu üyesi Benoit Coeure, 17 Ekim'de yaptığı açıklamada, varlık alımlarının birkaç gün içinde başlaycağını duyurdu. St. Louis Fed Başkanı James Bullard, politika yapıcıları varlık alım programının sonlandırılmasının ertelenmesini düşünmesi gerektiğini söyledi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
22 Ekim 2014 Çarşamba, 02:23 Misafir Hayir altinin isi bitmisdir
21 Ekim 2014 Salı, 06:56 Misafir Kucuk yatirimciya altina girmeyi onerirmisiniz