Advertisement

Kış yaklaşırken eski Sovyet uydusu Polonya ve Bulgaristan gibi ülkeler Rusya’nın Ukrayna ile ertelenen doğal gaz müzakerelerini endişe ile takip ediyor.

Müzakerelerde somut bir ilerleme kaydedilmemesi Doğu Avrupa ülkelerine 2006 ve 2009’daki gaz kesintilerini hatırlatıyor. Sayıları artan kesintiler fabrikaların kapanmasına ve kırsal bölgelerde ısınma için odun yakılmasına yol açmıştı.

Sovyet döneminin enerji sevkiyatı sistemlerine bağımlı bölgenin arzını çeşitlendirmek adına ciddi bir çalışma yapılmış değil.

Londra’da bulunan düşünce kuruluşu Eurasia’nın analisti Emily Stromquist “Doğu Avrupa’nın bazı kısımları bu kış halen kırılgan durumda. Sorun da Rusya ile ilişkilerin son döneme kadar iyi olması ve bu nedenle bir çalışma yapılma gereği duyulmamasıydı” yorumlarında bulundu.

Moskova ve Kiev kış gelmeden bir anlaşma sağlayamazsa ve OAO Gazprom Ukrayna’ya yeniden arz yapmaya başlayamazsa hali hazırda krizdeki ülke topraklarından geçen gazı sifonlama yöntemine başvurmak zorunda kalabilir. Bu durumda da Rusya 2009’da olduğu gibi Ukrayna’ya doğal gaz sevkini tamamen durdurabilir ve Avrupa’yı ciddi gaz sıkıntısıyla karşı karşıya bırakabilir.