Advertisement

Brezilya’da Pazar günü yapılacak Başkanlık Seçimlerini kim kazanırsa kazansın, dünyanın ikinci büyük gelişen ekonomisi için gelecek parlak gözükmüyor.

Brezilya resesyonda ve yıllık enflasyon hedeflerin tavan seviyesini dahi aşmış durumda. Genişleyen bir bütçe açığı ülkenin ‘yatırım yapılabilir’ olan kredi notunu da tehdit ederken, iş dünyası güveninin 5 yılın en düşük seviyelerinde seyretmesi yatırımları BRICS  ülkeleri arasında en düşük seviyeye indirdi. BRICS ülkeleri Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Güney Afrika’dan oluşuyor.

Londra’da bulunan Spiro Sovereing Strategy yöneticisi Nicholas Spiro’ya göre Başkan Dilma Rousseff veya muhalefetin adayı Aecio Neves ekonomiyi rayına oturtmak için harcamalarda kesintiye gitmenin yanı sıra devlet kontrolündeki fiyat tavanlarını kaldırarak realin zayıflamasına izin vermeli. Bu tedbirler ve yatırımcıların beklediği faiz artışı beraberinde 10 yılın arından ilk kez işsizliği ve maaş kesintilerini getirebilir. Brezilya’da faiz oranı G-20 ülkeleri arasında en yüksek seviyede.

Spiro “Kim kazanırsa kazansın ortalama Brezilya vatandaşı için seçim sonrası pek parlak olmayacak. En iyi ihtimalde dahi Brezilya’nın toparlanması 2-3 yılı bulacaktır” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
25 Ekim 2014 Cumartesi, 12:00 Misafir yunanistanada böyle diyordunuz.sen kendine bak kendine.