Advertisement

Uluslararası net doğrudan yatırım girişi, ağustosta 675 milyon dolar olurken, ocak-ağustos döneminde ise 8 milyar 639 milyon dolar seviyesinde gerçekleşti.

Ekonomi Bakanlığı, ağustos ayına ilişkin "Uluslararası Doğrudan Yatırım Verileri Bülteni"ni yayımladı.

Buna göre, ağustosta 675 milyon dolar düzeyinde net uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleşti. Yılın 8 aylık döneminde 8 milyar 639 milyon dolar net doğrudan uluslararası yatırım girişi yaşanırken, uluslararası doğrudan yatırım girişleri kaleminde yer alan sermaye girişi, ağustos ayında 178 milyon dolar oldu. Nakit sermaye girişinin 104 milyon dolarlık bölümü AB ülkeleri, 57 milyon dolarlık bölümü Asya ülkeleri kaynaklı gerçekleşti.

Net doğrudan uluslararası yatırım girişi yılın 8 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,8 arttı. 6 milyar 152 milyon dolar olan uluslararası doğrudan yatırım girişinin 2 milyar 129 milyon doları imalat sektöründen, 1 milyar 180 milyon doları mali aracı kuruluşların faaliyetleri sektöründen kaynaklandı.

Ocak-ağustos döneminde nakit sermaye girişinin yüzde 63'ü Avrupa Birliği (AB) ülkeleri kaynaklı oldu.

- Kurulan uluslararası sermayeli şirketler

Ağustosta 258 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu, 9 yerli sermayeli şirkete de uluslararası sermaye iştiraki gerçekleşti. Böylece yılın 8 ayında 2 bin 850 uluslararası sermayeli şirket ve şube kuruldu. Bu şirketlerin, başta toptan ve perakende ticaret sektörü olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ile ulaştırma, haberleşme ve depolama hizmetleri sektörlerinde faaliyette bulundukları görüldü.

Ocak-ağustos döneminde kayıtlı sermayesi 500 bin doların üzerinde olan 111 uluslararası sermayeli şirket, şube kuruluşu ile yabancı ortak iştiraki gerçekleşti. Bu şirketlerin 41'i toptan ve perakende ticaret sektöründe, 18'i imalat sanayisi sektöründe faaliyette bulunuyor.

Bu dönemde kurulan uluslararası sermayeli şirketlerin önemli bölümünü Avrupa ülkeleri ile Yakın ve Ortadoğu ülkeleri ortaklı şirketler oluşturdu.

- Toplam uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı

Ağustos sonu itibarıyla Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası sermayeli şirket sayısı toplam 40 bin 506'ya ulaştı. Bu şirketler, başta toptan ve perakende ticaret olmak üzere, gayrimenkul kiralama ve iş faaliyetleri ve imalat sanayi sektörlerinde faaliyette bulunuyor. İmalat sanayisinde faaliyette bulunan uluslararası sermayeli şirketlerde kimyasal madde ve ürünleri imalatı birinci sırada yer alırken, bunu gıda ürünleri, içecek ve tütün ile tekstil ürünleri imalatı izliyor.

En fazla uluslararası sermayeli şirket 24 bin 136 ile İstanbul'da bulunuyor. İstanbul'u 4 bin 313 şirketle Antalya, 2 bin 438 şirketle Ankara ve 2 bin 61 şirketle İzmir takip ediyor.

- Yatırım projeleri

Ağustos ayında Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım teşvik belgesi düzenlenen 26 proje kapsamında yaklaşık 98,8 milyon dolar tutarında yatırım yapılması öngörülüyor. Böylece 2014'te belgelendirilen yatırım projesi sayısı 169'a, belge kapsamındaki yatırımların tutarı 3 milyar 597,7 milyon dolara ulaştı. 169 yatırım teşvik belgesinin 122'si imalat, 24'ü hizmetler, 9'u madencilik ve taşocakçılığı, 9'u elektrik, gaz ve su, 5'i ise tarım ve ormancılık sektörlerinde düzenlendi.

AA