Advertisement

(15:55'te güncellendi)

Altın, Fed faizleri artırmayı değerlendirirken, diğer merkez bankalarının teşvikleri genişletmesi ile birlikte, doların güçlenmeye devam edeceği spekülasyonuna bağlı olarak, dört yılın en düşük seviyesi yakınında seyretti.

Fed geçen ay varlık alım programını sonlandırırken ve şimdi artık ağırlığını faiz artırımlarının zamanlamasına çevirirken, Japonya Merkez Bankası 31 Ekim'de parasal tabanı genişletmeye yönelik yıllık hedefi 60 ila 70 trilyon yenden 80 trilyon yene (710 milyar dolar) çıkardı. Bloomberg Dolar Spot Endeksi Haziran 2010'dan bu yana en yüksek kapanışına yöneldi.

Altın vadeli kontratları, ons başına 1,160.50 dolar ile Temmuz 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördükten sonra, geçen hafta 2014 yılının ilk iki ay üst üste düşüşünü gerçekleştirdi. Yükselen faizler, altının yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlamasından dolayı, metalin cazibesini azaltırken, güçlenen dolar altına yönelik değer koruma talebini azaltıyor. Societe Generale SA ve Goldman Sachs Group Inc., altının daha da düşeceğini bekleyen bankalar arasında yer alıyor.

New York'ta, aralarında Suki Cooper'ın da bulunduğu Barclays Plc analistleri, bugünkü raporlarında, "Daha güçlü faiz görünümü ve buna ek olarak, daha güçlü dolar beklentimiz, altın için önemli olumsuzlukları temsil ediyor ve risklerin muhtemelen aşağı yöne eğilim göstermesine neden oluyor," dedi ve "Kısa vadede, fiziki alımlar, aşağı yönde, muhtemelen biraz destek sağlayacak" şeklinde görüş bildirdi.

Aralık vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, yüzde 0.1 kayıpla, New York saati ile 07:55'te, ons başına 1,170.60 dolara geriledi. Fiyatlar bugün erken saatlerde yüzde 0.9 düşüşle ons başına 1,161 dolara kadar indi. Spot altın Londra'da yüzde 0.2 geri çekilerek ons başına 1,170.99 dolara geldi.

İşlem Hacmi

Vadeli kontratlarda işlem hacmi, Bloomberg'in derlediği verilere göre, bu rapor yazıldığı sırada, son 100 günün ortalamasının yüzde 25 üzerindeydi.

Gümüş vadelileri yüzde 2.3 düşüşle ons başına 15.74 dolara kadar indi. Kontrat 31 Ekim''de Şubat 2010'dan bu yana en düşük seviyesini gördü.

Altın vadeli kontratları, bu sene yüzde 2.5 düştü ve 1998 yılından bu yana ilk kez iki yıl ard arda düşüş yaşamaya yöneldi. Metal geçen yıl, Fed'in varlık alımlarını sonlandırmaya hazırlanması ve altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) varlıkların azalması ile birlikte yüzd 28 değer kaybetmişti. Altın destekli ETF'lerdeki varlıklar, Bloomberg'in derlediği verilere göre, geçen hafta beş yılın en düşük seviyesine indi. ABD hükümet verilerine göre, altın vadeli ve opsiyon kontratlarındaki net uzun pozisyon sayısı, 28 Ekim ile biten haftada düştü ve son üç haftada ilk kez aşağı yönde hareket etti.

Shenzhen'de, Çin'in Borsaya kote en büyük aracı kurumunun bir birimi CITIC Futures Co.'nun stratejisti Hou Jun, "Para politikalarındaki farklılaşma yalnızca dolara destek sağlamaya hizmet ediyor ve bu da altın için durumu çok zorlaştıracak," dedi.

Fiyat Görünümü

Societe Generale'in emtia araştırma müdürü Michael Haigh, ucuzlayan enerjinin daha düşük enflasyon anlamına gelmesi ile birlikte, altının 1,000 dolara düşme olasılığının arttığını kaydetti. Haigh'in Goldman Sachs'taki mevkidaşı Jeffrey Currie, fiyatların yılın sonuna kadar 1,050 dolara düşmesini bekliyor. Her iki analist de altın 2013'deki güçlü düşüşünü doğru tahmin etmişti.

Altının 14 günlük RSI göstergesi 31 Ekim'de 26.3 seviyesine indi. Bu göstergenin 30 seviyesinin altına inmesi, teknik analize göre işlem yapan bazı yatırımcılar için fiyatların yükselişe geçmeye hazırlandığı anlamına geliyor. Gösterge bugüm 26.8 seviyesindeydi.

Düşük fiyatların talebi çektiğine ilişkin işaretler var. ABD darphanesi U.S. Mint, internet sitesindeki verilere göre, geçen ay 67,500 adet American Eagle adlı sikke altın satışı gerçekleştirdiğini kaydetti. Bu, Ocak ayından bu yana en yüksek rakamı işaret ediyor.

Altın fiyatlarındaki düşüş, altın ile ilgili şirketlerin hisse senetlerinde kayıplara neden oldu. Avustralya'nın en büyük altın üreticisi Newcrest Mining Ltd., Sydney'deki işlemlerde, 31 Ekim'de yüzde 4.5 kaybettikten sonra, bugün de yüzde 7.6 düştü. 40 şirketi içeren Standard & Poor’s/TSX Küresel Altın Sektör Endeksi 31 Ekim'de yüzde 3.9 kaybetti.

Aralık vadeli gümüş, Ekim ayını da kayıpla geçerek düşüşünü dördüncü aya taşıdıktan ve Haziran 2013'ten bu yana en uzun süreli aylık düşüş serisini gerçekleştirdikten sonra, yüzde 0.1 daha düşerek ons başına 16.095 dolara indi. Fiyatlar, 2013'teki yüzde 36'lık kaybın ardından bu yıl yüzde 17 geriledi.

Ocak vadeli platin yüzde 0.8 yükselişle ons başına 1,244.80 dolaa çıkarken, Aralık vadeli palladyum yüzde 1.2 değer kazanarak 808.15 dolara ulaştı.

(15:55'te güncellendi)