Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB), euronun başlangıcından bu yana en büyük yetki genişlemesini gerçekleştirmeye hazırlanıyor.

Tek Deneticilik Mekanizması (TDM) yarın Euro Bölgesi’nin en büyük 120 kurumunun sorumluluğunu üstlenecek ancak yetkililer kutlama halinde değiller. Aksine, AMB’nin yeni denetleme personelleri bankalar tarafından yayınlanan sermaye ihracını izlemeye ve bir yıl süren varlık incelemesinin sonuçlarını değerlendirmeye hazırlanıyor. İncelemeler Euro Bölgesi’nde 900 milyar euro (1.1 trilyon dolar) civarında ödenmemiş kredinin ortaya çıkmasını sağlamıştı.

Fransız yetkili Daniele Nouy liderliğinde Frankfurt’taki TDM, 18 farklı ulusal denetleme alışkanlığını Avrupa uyumluluğuna göre harmanlayarak bankaları krizlere karşı tedbir almaya teşvik edecek. AMB küresel düzenleyiciler arasında yeni ve ağır bir sorumluluk üstlenirken, bu rol ekonomik şoklara karşı hassas ve yıpranmış bankacılık sistemine yönelik güveninin tazelenmesi için önem teşkil ediyor.

Brüksel’deki Bruegel kurumu Direktörü Guntram Wolff, “AMB’nin sorumlulukları birinci günden oldukça yüklü görünüyor. Büyük bir miktarda batık kredi bulunuyor ve bu ortamda karlılık zor olacak. Muhtemelen bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılmaya ihtiyacı var” dedi.