Advertisement

ABD endeks vadelileri, yatırımcıların gösterge endeksleri rekora taşıyan aylık yükselişlerin ardından hisse senedi değerlemelerini tartmaları ile yatay seyrediyor.

Standard & Poor's 500 Endeksi'ndeki Aralık vadeli kontratları yüzde 0.2 gerileyerek, New York saati ile 07:27'de 2,008.4 oldu. Dow Jones endeksindeki vadelileri ise 35 puan veya yüzde 0.2 düşüşle 17,276 puanda.

S&P 500, beklentileri aşan ekonomik büyüme ve iyi gelen karlılık rakamları sayesinde 15 Ekim'de kaydettiği 6 ayın en düşük seviyesinden yüzde 8.4 toparlandı. Bu yükselişin ardından endeksteki şirketlerin piyasa değerleri toplamı aynı şirketlerin kar tahminlerinin 16.8 katı olarak 2009'dan bu yana en yüksek seviyeye yaklaştı. S&P 500 ve Dow Jones geçen haftayı Japonya Merkez Bankası'nın teşviki sayesinde Fed'in tahvil alımınını bitmesi sonucu teşvikin yerinin dolmasının beklenmesi ile rekor seviyelerden tamamladılar.

Danimarka'da bulunan Saxo Bank A/S hisse senedi stratejisi biriminin başındaki Peter Garnry "Piyasa Ekim'deki hızlı yükselişin ardından bir duraklama yaşayabilir. Ancak büyük bir düşüş beklememek gerek. ABD ekonomisi hızlanıyor ve bu ralli sürecek" yorumlarını yaptı.